Ознака: чернобил

МААЕ: Нивото на радиоактивност во Чернобил е нормално

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска во Чернобил изјави дека нивото на радиоактивност во нуклеарната централа е „нормално“. –...

Чернобил во виорот на војната ја одбележува годишнината од нуклеарната катастрофа

Денеска се навршуваат 36 години од несреќата во Чернобил во Украина. На денешен ден во 1986 година експлодира четвртиот реактор на тогашната советска нуклеарна...

МААЕ воспостави директна комуникација со Чернобил

Директната комуникација меѓу Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) и нуклеарната електрана во Чернобил е обновена доцна синоќа, изјави генералниот  директор на МААЕ, Рафаел...

Украинско знаме повторно се вее над Чернобил

Украинското знаме денеска повторно беше подигнато над затворената нуклеарна централа во Чернобил, додека вработените ја пееја националната химна и го славеа заминувањето на руските...

Украинците ја преземаа контролата над „Чернобил“ по заминувањето на Русите

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека Украина потврдила дека руските војници го напуштиле Чернобил. Според нив, „тие ја префрлиле контролата над нуклеарната централа...

Украинска нуклеарна агенција: Руските трупи почнаа да го напуштаат Чернобил

Руските војници кои ја зазедоа нуклеарната централа во Чернобил на 24 февруари денеска почнаа да го напуштаат комплексот и другите исклучени зони, соопшти украинската...

Руски војници подигнале облак радиоактивна прашина во Чернобил

Украинците кои работат на одржувањето на нуклеарната централа во Чернобил, велат дека руските војници, кои ја зазедоа нуклеарката, подигнале облаци од радиоактивна прашина кога...

Избувна голем шумски пожар во рестриктивната зона околу нуклеарната централата Чернобил

Во рестриктивната зона околу нуклеарната централа Чернобил избувна голем пожар поради борбите, изјави комесарката на украинскиот парламент за човекови права Људмила Денисова и ја...

Украина тврди дека Русите ја уништиле лабораторијата во Чернобил

Руските сили, кои ја окупираа нуклеарната централа во Чернобил, ја ограбиле и уништиле лабораторијата на тоа место, тврдат украинските власти. Државната агенција на Украина за...

Украинските власти: Изгаснати шумските пожари околу нуклеарната централа „Чернобил“

Украинските власти денеска соопштија дека се изгаснати шумските пожари во областа околу нуклеарната централа Чернобил, која е под контрола на руските сили. Пожарите уште...