Ознака: хути

Црвен крст: Хутите во Јемен ослободија повеќе од 100 воени заробеници

Бунтовниците Хути во Јемен ослободија повеќе од 100 воени заробеници, соопшти денеска Меѓународниот комитет на Црвениот крст. Затворениците се ослободени рано утринава во Сана,...

Кина и Русија се договориле со Хутите да не ги напаѓаат...

Јеменските бунтовници Хути им кажале на Кина и на Русија дека нивните бродови можат слободно да пловат во Црвеното Море и во Аденскиот Залив,...

Хутите нападнаа американски танкер, САД и Велика Британија го ракетираа главниот...

Јеменските бунтовници Хути го нападнаа американскиот танкер „МВ Торм Тор“ во Аденскиот залив, соопшти денеска портпаролот на оваа милитантна група Јахја Сареа, додека САД...

Хутите тврдат дека американски и британски сили нападнале фарма во градот...

Хутите во Јемен соопштија дека САД и Велика Британија извршиле напад врз фарма во градот Худајда, во западниот дел на земјата. САД и Велика Британија...

Хутите го ракетираат јужен Израел, а израелските сили го бомбардираат југот...

Хутите од јеменското бунтовничко движење „Ансар Алах“ извршија ракетен напад врз градот Еилат на југот на Израел, изјави денеска портпаролот на движењето Јахја Сари. Претходно,...

Лондон: Одбиен напад на Хутите во Црвеното Море

Британски воен брод одби напад со беспилотни летала на јеменските Хути во Црвеното Море, објавија денеска британските власти. „Овие недозволиви и незаконски напади се целосно...

Американските и британските воени сили бомбардираа повеќе локации на Хутите во...

Американските и британските сили започнаа нова рунда напади врз цели на Хутите во Јемен, додека вооружената група поврзана со Иран продолжува да цели на...

САД повторно нападнаа позиции на Хутите во Јемен

САД извршија нови напади врз цели на Хутите во Јемен, соопштија американски официјални лица кои сакале да останат анонимни. Тие не открија за кои цели...

Американската војска пресретнала противбродска ракета на Хутите истрелана од Јемен

Американската војска соопшти дека уште еден проектил истрелан од бунтовниците Хути со седиште во Јемен бил пресретнат на југот на Црвеното Море. Бунтовниците вчера истрелаа...

Ердоган: САД и Британија се обидуваат да го претворат Црвеното Море...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини САД и Велика Британија дека користат непропорционална сила во нападите врз цели на бунтовниците Хути во Јемен...