Ознака: хиперсонична ракета

Северна Кореја тврди дека тестирала ракета со цврсто гориво со хиперсонична...

Северна Кореја соопшти дека постигнала дополнителен напредок во развојот на ракети со долг дострел со хиперсонични боеви глави, пренесе ДПА. Земјата вчера успешно тестирала ракета...

Турција успешно ја тестираше својата прва хиперсонична ракета

Турско беспилотно летало „Бајрактар ​​Аканџи“ ја тестираше првата хиперсонична турска ракета воздух-земја, објави „Хуриет дејли њуз“, посочувајќи дека тестирањето било успешно. Ракетата ТРГ-230 ја разви...

САД немаат објаснување за руската употреба на хиперсонични ракети

САД не разбраа зошто руските вооружени сили одлучија да употребат хиперсонична ракета за време на инвазијата врз Украина, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. Кирби...

Руската фрегата успешно ја лансираше хиперсоничната ракета „Циркон“

Фрегатата „Адмирал Горшков“ успешно лансираше хиперсонична ракета „Циркон“ од Белото Море, која погоди морска цел оддалечена повеќе од 400 километри, соопшти денеска руското Министерство...

Северна Кореја тестира нова хиперсонична ракета

Северна Кореја тврди дека успешно тестирала нова хиперсонична ракета наречена „Хвасонг-8“. Државните медиуми наведуваат дека новата ракета е еден од „петте најважни“ нови системи за...