Ознака: хамас

Тајна операција што тргнала по зло довела до ракетна размена во...

Седум Палестинци и едно израелско воено лице загинаа во неуспешно изведената тајна операција на израелските сили во Газа, што би можела да го наруши...

Свет Нетанјаху: Не прифаќаме ултиматуми

Премиерот Бенјамин Нетанјах изјави дека Израел нема да ги прифати барањата на екстремната исламистичка организација Хамас за уплата на месечни средства во замена за...

Израелската авијација жестоко возврати на ракетирањето на Хамас

Израелски воени авиони синоќа нападнаа 80 цели на Хамас во Појасот Газа откако 30 ракети беа истрелани врз јужниот дел на Израел. – Израелските воени...

Хамас повика на мирни протести што прераснаа во насилство

Палестинската радикална организација Хамас повика на мирни протести во обид да ја смири состојбата по ракетните напади врз територијата на Израел од Појасот Газа...

Израел ќе отвори граничен премин со Газа по затишјето на судирите...

Израел повторно ќе го отвори граничниот премин Керем Шалом до појасот Газа ако продолжи тридневното затишје по судирите со Хамас, вели израелскиот министер за...

Зошто Израел сѐ уште не може да си дозволи да го...

Воените аналитичари се согласни дека и теоретски/статистички и како воена реална проекција, Израел е воено способен да го уништи Хамас. Но, исто така во...

Израел го уништи тунелот на Хамас кој води до Средоземно море

Израелската војска денеска соопшти дека го уништила тунелот на Хамас што од Газа води до Средоземното Море. - Тунелот требаше да им помогне на нуркачите...

Хамас и Исламски џихад презедоа одговорност за нападот врз Израел

Вооружените крила на палестинските исламистички движења Хамас и Исламски џихад, презедоа во заедничко соопштение одговорност за артилериски оган врз Израел од Појасот Газа. Двете формации...

Израел уништи тунел на Хамас

Израел соопшти денеска дека уништил тунел на исламистичката група Хамас, што се наоѓал во близина на границата и го затворил главниот граничен премин со...

Либерман: Во појасот Газа нема невини

Израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман изјави денеска дека „нема невини“ во појасот Газа, каде што израелската војска усмрти 30 Палестинци за само 10...