Ознака: хамас

Стотици ракети истрелани од Либан откако Израел уби командант на Хезболах

Стотици ракети беа истрелани синоќа од либанска територија кон северен Израел, неколку часа откако во израелски воздушни напади беше убиен командант на либанското шиитско...

Некои од барањата на Хамас за прекин на огнот се остварливи,...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека милитантната група Хамас предложила „бројни измени“ во својот одговор на предлогот за прекин на огнот и...

Хамас и палестинскиот исламски џихад го доставија до посредниците одговорот на...

Хамас и палестинскиот исламски џихад во заедничката изјава соопштија дека до посредниците доставиле одговор на предлогот за прекин на огнот. Катарските и египетските посредници вчера...

Хамас ја прифаќа резолуцијата на СБ на ОН за прекин на...

Хамас ја прифаќа резолуцијата за прекин на огнот на Советот за безбедност на Обединетите нации и е подготвен да преговара за деталите, изјави денеска...

САД го повикаа Советот за безбедност да гласа за планот за...

САД побарале гласање во Советот за безбедност на ОН за нивната нацрт-резолуција со која се поддржува планот за „итно прекин на огнот со ослободување...

ОН ги ставија Израел и Хамас на „Списокот на срамот“

Израел и Хамас се вклучени во таканаречениот „Список на срамот“ на ОН, како дел од годишниот извештај на кабинетот на генералниот секретар Антонио Гутереш,...

За Хамас нема мир без траен прекин на огнот, САД и...

Хамас не може да се согласи на никаков договор, освен ако Израел јасно не се обврзе на траен прекин на огнот и целосно повлекување...

Нетанјаху: Нема да има траен прекин на огнот во Газа додека...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека нема да има траен прекин на огнот во Газа додека не се уништат воените и управувачките способности на...

Хамас соопшти дека го одобрува планот на Бајден за мир во...

Палестинската милитантна група Хамас синоќа соопшти дека позитивно гледа на содржината на предлогот на американскиот претседател Џо Бајден за траен мир во Газа. Бајден претходно...

Хамас решително победи во оваа војна

Хамас решително и недвосмислено победи во војната со Железните мечеви или потопот во Ал акса (епитетот зависи од чија страна сте). 1. Уби над 2.000...