Ознака: хамас

Во предлогот за прекин на огнот се бара Хамас да ослободи...

Палестинската милитантна група Хамас го доби нацрт-предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, што вклучува 40-дневна пауза во сите воени операции и размена...

Хамас: Нема договор за размена на затвореници со Израел без целосен...

Палестинската група Хамас соопшти дека ќе прифати договор за размена на затвореници само ако Израел се согласи на целосен прекин на огнот и влез...

ИФД: Имаме снимка од лидерот на Хамас, тој бега низ тунел...

Војската на Израел објави видео во кое наводно се гледа лидерот на Хамас Јахја Синвар во тунел под градот Кан Јунис во јужна Газа....

Нетанјаху најавува победа во Рафа – последниот бастион на Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во интервју за „Еј-би-си њуз“ изјави дека израелската армија ќе обезбеди „безбеден премин за цивилното население“ пред очекуваниот напад врз...

Русија постигна конкретни резултати во напорите за ослободување на заложниците кои...

Рускиот претседател Владимир Путин им соопшти на лидерите на еврејската заедница во Русија дека Москва „постигнала конкретни резултати“ во дипломатските напори за ослободување на...

Нетанјаху ја отфрли понудата на Хамас за прекин на огнот, кажа...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја отфрли понудата на Хамас за прекин на огнот за да се обезбеди враќање на заложниците во опколената енклава, објави...

Очекувам да се постигне договор за израелските заложници во Газа, но...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен очекува да биде постигнат договор за заложниците кои ги држеше Хамас во Појасот Газа, но „останува уште многу работа“...

Хамас предлага три фази за прекин на огнот во Појасот Газа

Хамас како одговор на минатонеделниот предлог на Катар и Египет ја достави својата понуда за прекин на огнот во траење од 4,5 месеци, со...

Израел тврди дека има докази, дека Иран го финансира Хамас

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека пронашле докази дека Иран го финансирал огромниот систем на тунели под Појасот Газа на исламистичката организација Хамас. Портпаролот на...

Претставниците на Мосад го разгледуваат одговорот на Хамас за прекин на...

Израелската разузнавачка агенција Мосад го доби контрапредлогот на Хамас за договорот за прекин на огнот и „неговите детали се темелно проценети“, соопшти кабинетот на...