Ознака: хамас

Египет го убеди Хамас да не ги прекинува преговорите по нападот...

Египетските власти го убедија Хамас да не ги прекинува заложничките преговори во замена за примирје, откако Израел изврши нов напад врз болницата Шифа во...

Во израелската воена операција во „Ал Шифа“ во Газа загинало третото...

Израелската армија соопшти дека убила десетици палестински борци и уапсила повеќе од 200 лица во голема операција вчера во најголемиот болнички комплекс во Појасот...

Ќе ги вратиме сите заложници дома, кажа израелскиот министер за одбрана

Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека Израел е посветен на враќање дома на сите заложници што ги држи Хамас во Појасот...

Хамас: Подготвени сме за шестнеделен прекин на огнот со размена на...

Хамас која досега бараше конечен прекин на огнот во Газа пред размената на израелски заложници за палестински затвореници, сега е подготвен за шестнеделен прекин...

Нетанјаху не го прифаќа предлогот на Хамас за ослободување заложници во...

Палестинската милитантна група Хамас соопшти дека пред посредниците во потенцијалниот договор со Израел ја претставила својата „визија за мировен договор, што се темели на...

Нетанјаху им се закани на лидерите на Хамас по ликвидацијата на...

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека војската го убила четвртиот најважен припадник на Хамас, алудирајќи на заменик-политичкиот лидер на палестинскиот исламистички Хамас, Салех...

Хамас најави продолжување на преговорите за прекин на огнот во Појасот...

Хамас денеска најави дека ќе ги продолжи преговорите за постигнување договор кој ќе обезбеди сеопфатен крај на израелската војна во Појасот Газа, пренесе „Анадолија“. -...

ОН вели дека има убедливи информации дека се силувани Израелки, Хамас...

Истражувачки тим на ОН заклучил дека има „убедливи докази“ дека за време на нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври било извршено сексуално...

Израел нема да капитулира пред нереалните барања на Хамас, порача Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху повторно го повика Хамас да направи отстапки пред натамошните преговори за нов прекин на огнот и враќање на заложниците кои...

Палестинска самоуправа: Хамас нема да биде дел од владата на палестинските...

Министерот за надворешни работи на палестинската самоуправа, Ријад ал Малики соопшти дека верува оти Хамас разбира зошто не треба да биде дел од новата...