Ознака: хамас

САД со нови санкции кон приврзаниците на исламскиот екстремизам

Нови санкции за борба против тероризмот на САД за широк спектар терористи и нивни приврзаници беа објавени во вторникот вечерта во пресрет на комеморациите за...

Израел го активираше анти-ракетниот систем во пресрет на евровизиските случувања

Израелската војска го активирала анти-ракетниот систем во пресрет на првата вечер од евровизискиот фестивал, кој ќе започне вечерва во Тел Авив, пренесува „Бизнис инсајдер“. Израелските...

Новата палестинска влада положи заклетва

Новата палестинска влада вчера положи заклетва пред претседателот Махмуд Абас, а ќе ја предводи долгогодишниот мировен преговарач и висок функционер на партијата Фатах, Мухамед...

Крвавиот танц со предвидлив крај на Израел и Хамас

Нападите станаа редовен месечен настан со предвдлива шема - на ракетите упатени од Газа се одговара со воздушни напади од страна на Израел. Палестинците...

Продолжуваат судирите помеѓу Израел и Хамас

Сирените кои предупредуваат на воздушен напад синоќа повторно се огласија во јужниот дел на Израел, поради ракети истрелани од Појасот Газа. Но, и Палестинците тврдат...

Хамас го прифати планот за прекин на огнот со Израел

Хамас се согласи со планот за прекин на огнот со Израел, изјави денеска високиот претставник на ова палестинско радикално движење, Исмаил Радван. – Постојат египетски...

Нема договор за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по враќањето од Вашингтон закажа итни воени консултации, по ракетните напади од Газа и одговорот на израелските сили. Израелски медиуми, повикувајќи...

Хамас ги демантира тврдењата на Израел за изведен ракетен напад

Палестинското движење Хамас демантира дека во текот на ноќта од Појасот Газа извело ракетен напад против Израел, во кој беа повредени седум лица. -Никој од...

Палестинскиот премиер Хамдалах понуди оставка

Палестинскиот премиер Рами Хамдалах денеска понуди оставка во момент кога претседателот Махмуд Абас се обидува да формира нова влада. Оставката на Хамдалах уследи откако централниот...

Палестинските власти ги укинаа платите на пратениците од Хамас

Палестинските власти ги укинаа платите на пратениците од Хамас во Западен Брег. Тоа е најнова во низата мерки откако ескалираа тензиите помеѓу двете ривалски...