Ознака: фудбал

Екипата на ФК Гоблен Јуниор од Куманово стана второлигаш

По пауза од десетина години Куманово благодарение на успехот на фудбалскиот клуб Гоблен Јуниор конечно доби свој второлигашки претставник со што...

Пелистерци без бело знаме, но и без оптимизам

Во реприза на ланското финале, вечерва во Струмица (стадион „Младост“ 20 ч.) играат Пелистер и Шкендија Во 26-то финале на фудбалскиот Kуп на Македонија, во...

Фудбалот и Рамазан – да се пости или не?

За повеќе од 100 фудбалери од неколку претежно муслимански и од други земји наредните 30 дена ќе бидат период на интензивни подготовки за можеби...

На новинарот Зепелт му е одобрен влез на СП во Русија

Министерот за надворешни работи на Германија, Хајко Мас, изјави дека Русија му одобрила влез на новинарот што направи документарен филм за наводниот допинг во...

Милевски си заминува од селекторската позиција

Милевски со младата селекција на Македонија забележа историски успех со пласманот на финалниот турнир на Европското првенство (ЕП) 2017 во Полска, прв за една...

Емери: Нејмар е уморен од лагите

Шпанскиот фудбалски стручњак Унаи Емери, кој изминативе две сезони беше тренер на Пари Сен Жермен, истакна дека Нејмар е врвен играч, но дека нештата...

Најскапиот фудбалски меч води во Премиер-лигата

Во првите плејоф-мечеви одиграни викендов, Дерби каунти го совлада Фулам дома, со 1-0, а Астон Вила славеше на гости над Мидлсбро, исто така со...

Хамбургер првпат испадна од Бундес-лигата

Германската Бундес-лига во следната сезона ќе биде без Хамбургер, првпат од формирањето во 1963 година, по 18.958 дена. Хамбургер беше единствениот тим што во...