Ознака: фудбал

Шпанија е европски првак, Ојарзабал е херојот на „фуријата“

Шпанија четврти пат во историјата е европски фудбалски првак откако во финалето на ЕВРО 2024 во Берлин ја победи Англија со 2-1. „Црвената фурија“ сосема...

Карвахал, Начо, Хоселу и Белингем се кандидати за влез во елитен...

ФУДБАЛ Тие веќе освоија една европска титула годинава, со Реал Мадрид, а ако слават и на ЕП 2024 ќе се најдат на листата на која...

Историско финале за Шпанија и за Англија

ФУДБАЛ - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ГЕРМАНИЈА Во мечот, утре (21 часот), Шпанија ќе игра за рекордна четврта континентална титула, а Англија за прва. За Шпанија...

Кој ќе игра во новата Финалисима?

Аргентина или Колумбија ќе игра против Шпанија или Англија во четвртата меѓусебна средба на фудбалските прваци на Јужна Америка и на Европа, т.н. Финалисима,...

Во трка за „златната копачка“ се Олмо, Кејн, Руиз, Белингем…

ФУДБАЛ - ЕП 2024 Финалето на фудбалското Европско првенство (ЕП) во Германија ќе биде и меч на кој ќе се решава и освојувачот на наградата...

Гигантски чекори на Ламин Јамал

ФУДБАЛ Сите треба да се грижиме за него, би сакал да работи со истата понизност и да ги држи нозете на земја, да продолжи да...

Холандија и Англија играат за втор пласман во европско финале

ФУДБАЛ Селекциите во денешното полуфинале на ЕП 2024 досега освоија по еден голем трофеј, Англија беше светски првак во 1966 година, а Холандија европски шампион...

Неверојатно тесни мечеви на ЕП 2024, просечната разлика за победа е...

Составот од 24 репрезентации воведен за изданието на шампионатот во 2016 година го зголеми бројот на селекции што се натпреваруваат на највисоко ниво, а...

Прво полуфинале – најдобриот напад против најдобрата одбрана

ФУДБАЛ - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ГЕРМАНИЈА Само Шпанија победи во сите пет меча, таа е на делба на првото место според бројот на постигнати голови...

Фабијан Хурцелер, најмладиот тренер во историјата на Премиер-лигата

ФУДБАЛ Себеси се нарекувам пријателски авторитет. Фудбалот е моја страст и се обидувам да ги убедам моите играчи користејќи ја моќта на идеите. Сакам да...