Ознака: фудбал

Премиер-лигата веќе има рекордна голгетерска сезона

Премиер-лигата по вонредното коло минатата недела има просек од 3,26 гола по меч и веќе е надминат рекордот од сезона, во која се играат...

Како Вирц од Баер повторно ја измислува улогата на бројот 10

Таа бројка е историска во светот на фудбалот. Се очекува одреден креативен сјај од кој и да ја носи, но дополнителниот притисок не го...

На ЕП 2024 ќе има осумнаесет судии од Европа и еден...

ЕП 2024 е врв на европскиот репрезентативен фудбал со најдобрите репрезентации што се натпреваруваат и затоа ги избравме најдобрите судии, кои ќе ги водат...

Италија се израмни, но може да ги надмине Шпанија, Англија и...

Италија во новата сезона на ЛШ ќе има пет клуба, можеби и Германија, која на табелата на УЕФА има предност пред Англија пред полуфиналињата...

Голема неизвесност во Бундеслигата за пласман во европските купови

Пласманот на Баерн и на Борусија во полуфиналето на ЛШ значи дека трката за влез во европските купови во Германија е сложена, постојано се...

Само Пари сен Жермен сезонава може да освои тројна круна

Три трофеја (ЛШ, првенство и куп) во една сезона досега освоиле осум клуба, лани тоа го постигна Манчестер сити, а претходно Селтик, Ајакс, ПСВ...

Се бара одложување на рокот за објавување на составите за ЕП...

Репрезентациите за ЕП 2024 мора да достават состави до полноќ на 7 јуни, а некои селекции, како Англија и Шкотска, на пример, тој ден...

Палмер со серијата голови влезе во трката за „златната копачка“

Фудбалерот на Челси со четирите гола на дуелот со Евертон (притоа постигнувајќи го најбрзиот перфектен хет-трик, за 29 минути), сега има 20 погодока и...

Баер е првак, достигнувањето на Алонсо е меѓу најдобрите сезони во...

Кога Алонсо беше назначен за тренер, Баер беше претпоследен, а 18 месеци подоцна е најдобар во Германија. Со оглед на тоа што 43 меча...

Баер е на една победа до првата титула и на шест...

Со триумф утре на мечот дома со Вердер, тимот од Леверкузен би ја освоил првата титула во Германија, а ако остане непоразен во следните...