Ознака: фондација

Фондацијата на Сорос се откажува од низа активности, но останува присутна...

Претседателот на Фондот „Отворено општество“ на американскиот милијардер Џорџ Сорос, Алекс Сорос, изјави дека организацијата ќе се откаже од голем број активности. Сепак, како...

Брисел против Брисел

Последните истражувања на јавното мислење детектираа драматичен пораст на евроскептицизмот, при што се наметнува прашањето на што се должи тоа и која е улогата...

Фондацијата „Проф.д-р Љупчо Ајдински“ ќе додели парични награди на студенти и...

Традиционално, два пати во годината фондацијата „Проф.д-р Љупчо Ајдински“ доделува парични награди и признанија. Во чест на денот кога е роден професорот Љупчо Ајдински,...

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

За петнаесет години постоење, Фондацијата „Трајче Мукаетов“ стипендирала 619 студенти по фармација и по медицина при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, а...

Интересни дуели, многу голови

РАКОМЕТ- МЕМОРИЈАЛЕН ТУРНИР „МАРКО БОЖИНОВСКИ“ Се одиграа и првите натпревари на првото издание на меморијалниот турнир „Марко Божиновски“ во Скопје, кој се игра во чест...

Фондацијата „Д-р Михаил Левенски“ подари 500 книги за училиштата

Со овој дар изразуваме почит и кон наставниот кадар и вработените во училиштата, за нивните заложби за едукација и градење здрава младина којашто понатаму...

СЗО преку своја фондација ќе ги финансира своите активности

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, најави формирање фондација што ќе и овозможи на организацијата да користи нови извори на финансирање. Фондацијата...

Бил Гејтс има за што да жали

Години пред пандемијата на ковид-19, милијардерот се обиде да ги предупреди светските лидери за заканата од новите заразни болести. Малкумина слушаа Пред пет години Бил...

Македонија се приклучува кон иницијатива за здравствена заштита покрената од фондацијата...

На предлог на министерството за здравство, Владата на денешната седница ја прифати информацијата за приклучување на држвата кон Иницијативата за перформанси на примарна здравствена...

Основана фондација „Милан Младеновиќ“

Пријателите на легендарниот гитарист, композитор, поет и лидер на групата „Екатерина Велика“, основаа фондација „Милан Младеновиќ“. Членови на управниот одбор се: Зоран Костиќ-Цане, Миливое...