Ознака: финансиска поддршка

Годинава рекордни 432 апликации на компании за финансиска поддршка, одобрена е...

На денешната 172 седница на Владата на Македонија беше одобрена втората група на договорите на компании за државна поддршка по Законот за финансиска поддршка...

Владата ќе ја покрие разликата во цената на парното, заштитата на...

На денешната 20-та седница Владата донесе одлука да се измени Уредбата за критериумите и условите за прогласување на кризна состојба во случаи на временски...

Продолжен рокот за финансиска поддршка за снимање на филмови

Филмскиот совет го продолжи вториот рок за пријава на конкурсот за финансирање на проекти за производство на долгометражен, краткометражен, документарен и анимиран филм до...

Објавен комплетниот список за финансиска помош од 6.000 денари од Владата

Надлежните објавија ажуриран список на кој граѓаните ќе можат да проверат дали им следува финансиска помош од Владата во висина од 6.000 денари. Станува...

Девет услови кои работодавачите мора да ги исполнат за да добијат...

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, ја објасни постапката за добивање на финансиска поддршка за работодавачите, за исплата на плати во октомври,...

Работодавачите погодени од кризата ќе добијат помош и за октомври, ноември...

Владата синоќа на седница утврди предлог-закон за финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравствено економската криза предизвикана од вирусот ковид-19, заради исплата на платите...

УЈП: За два дена над 27 илјади барања за финансиска поддршка

Управата за јавни приходи информира дека заклучно со вториот ден од јуни, од страна на работодавците и самовработените лица се поднесени вкупно 27.100 барања...

Креативна Европа МЕДИА со поддршка за „Македокс“ и најновиот филм на...

Агенцијата за филм соопшти дека фестивалот „Македокс“ и новиот филм во развој на продукцијата „Сестри и брат Митевски“ добија финансиска поддршка од програмата Креативна Европа...

Над 19 илјади компании досега аплицирале за финансиска поддршка за исплата...

Над 19 илјади компании досега аплицирале за мерката за финансиска поддршка за исплата на платите за месеците април и мај во износ најмногу до...

Со 50,1 милион евра ќе се поддржат малите и средните претпријатија

50,1 милион евра од Европската инвестициска банка ќе се пренаменат за поддршка на малите и средните претпријатија, одлучи Владата на денешната седница. Станува збор за...