Ознака: Унија

Европска Унија на двојни стандарди, мигранти, геноциди и чиј плен ќе...

Обединетото Кралство донесе закон со кој нелегалните мигранти ќе ги префрла во Руанда, земјата во која пред 30 години се случи геноцид врз 800.000...

Уставни амандмани – подобро да се почека отколку да се избрза!

По својот пристап, по говорите на кандидатите и по прашањата што се отвораат и третираат во кампањата што е во тек може да се...

И ѕвездите ќе ги симнам за неа… од знамето на...

Дедо, кога најубаво се живееше? Кога имав петнаесет години. Дедо бе, па Втора светска војна беснееше. Да, ама јас бев млад, полн сила и...

Европската Унија врти нагло во десно, а Македонија?

Што ќе значат претстојните европски избори за македонската европска интеграција? Нормално е тоа што сето наше внимание е фокусирано на претстојните претседателски и парламентарни...

Парализирани од едногласноста при донесувањето одлуки

Реагираме премалку или предоцна бидејќи сме парализирани од едногласноста при донесувањето одлуки, рече поранешниот белгиски премиер, кој тврди дека правото на вето и уцената...

Партиските елити во „убиствен“ лов на гласови

Политичарите им се додворуваат на гласачите од руралните средини со олеснување на правилата за лов на кафеавите мечки и на волците Крвожедност, прагматизам или политика...

Западен Балкан ќе биде побезбеден само со проширувањето на Европската...

Откако украинскиот претседател Володимир Зеленски „фрли вербална бомба во јавноста“ кога изјави дека „Русија планира да започне војна меѓу две држави во регионот на...

Не мора да се менува преговарачката рамка!

Македонија нема потреба да ја менува преговарачката рамка со Унијата! Да, точно разбравте! Наместо нејзина промена, треба да преземеме други, многу попотребни чекори. Едноставно,...

Унгарија блиску до сценарио за напуштање на ЕУ?!

Андраш Симор, поранешен гувернер на централната банка на Унгарија, кој одигра клучна улога за Унгарија да излезе од финансиската криза со помош на Меѓународниот...

Во Унијата како пакет или распакувани

Плановите на Брисел за интеграција на Западен Балкан во ЕУ Од држава што прва од сегашното регионално друштво го потпиша Договорот за асоцијација и стабилизација...