Ознака: Украинска криза

Меѓусебните обвинувања на светските сили го држат светот во страв од...

Хронологија на досегашните случувања во украинската криза Бројни обвинувања и барања за безбедносни гаранции го одбележаа судирот на глобалните сили во текот на украинската криза,...

Макрон и Путин разговараа речиси два часа за украинската криза

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, како што соопшти Елисејската палата, денеска телефонски разговараше еден час и 40 минути со неговиот руски колега Владимир Путин...

Бајден и Путин денеска ќе разговараат за сериозната закана од украинската...

Американскиот претседател Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин денеска треба да имаат нов телефонски разговор, додека стравувањата дека Русија може да ја нападне...

Западните лидери телефонски ќе разговараат за украинската криза

Западните лидери, меѓу кои американскиот претседател Џо Бајден, францускиот претседател Емануел Макрон и германскиот канцелар Олаф Шолц, денеска телефонски ќе разговараат за украинската криза...

Макрон по средбата со Зеленски: Верувам во можноста за изнаоѓање решение...

Францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со украинскиот колега Володимир Зеленски во Киев изјави дека верува во можноста за изнаоѓање на конкретно решение за...

НАТО договори специјален состанок со Русија поради украинската криза

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, закажа специјална средба за следната недела меѓу амбасадорите на алијансата и највисоките руски претставници, бидејќи двете страни бараат...

Нов обид за решавање на украинската криза

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, вчера го имаше својот прв надворешнополитички тест на самитот во Париз за решавање на кризата во Украина, каде што првпат...

Украинската криза – пет години подоцна

Сергеј Александрович Баздникин Внимателно ги прочитав статиите на министерот за надворешни работи на Украина, Павло Климкин, и амбасадорката на Украина во Македонија, Наталија Задорожник, за...