Ознака: Украинска криза

Лавров: Западните ултиматуми за решавање на украинската криза се неприфатливи и...

Русија ги проучува изворите и веродостојноста на информациите за можноста САД да стационираат нуклеарно оружје во Велика Британија, изјави рускиот министер за надворешни работи...

Во прв план државните интереси, па потоа заедничките

ЕУ Сѐ ПОВЕЌЕ СЕ СООЧУВА СО НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ЧЛЕНКИТЕ, КОИ СЕ РАЗЛИКУВААТ ОД ОНИЕ НА УНИЈАТА Државите-членки на ЕУ сѐ повеќе ги ставаат во...

Бајден пристигна во Полска и вети дека САД ќе помогнат во...

Американскиот претседател Џо Бајден денеска пристигна во Жешов, град во Полска,  за од прва рака да ги види меѓународните напори за помош на милиони...

Сè погласни повиците за Меркел да разговара со Путин за ставање...

Има сè повеќе повици до поранешната германска канцеларка Ангела Меркел да се врати од пензија и да разговара со рускиот претседател Владимир Путин за...

Украинската криза го промовираше биткоинот во „валута на конфликтот“

Дигиталната валута Биткоин забележа скок од почетокот на оружениот конфликт во Украина, поттикнат од народите во спротиставените соседни држави кои бараат начини за пренесување...

Македонија бара итен почеток преговорите со ЕУ за да не се...

Веднаш да се отпочне со преговорите за пристапување кон Европската Унија за да не се влоши ситуацијата во регионот. Ова е барањето на Министерството...

Оружениот конфликт во Украина ја тестира репутацијата на Илон Маск

Илон Маск го исполни ветувањето за снабдување на Украина со сателитски чинии од неговата компанија „Спејс екс“, за што доби благодарност од украинскиот заменик-премиер...

Изворот на американско-руските тензии е сокриен во полската шума

Во воената база „Реџиково“ во Полска, се наоѓа чувствителна американска воена инсталација која се очекува да биде ставена во функција годинава, а за која...

Русија соопшти за ново повлекување на своите сили, САД тврдат дека...

Русија денеска соопшти дека почнала да повлекува уште тенкови и други оклопни возила од областите во близина на границата со Украина, по спроведувањето воени...

Макрон и Бајден сакаат проверка на почетокот на руското повлекување

Претседателите на Франција и на САД, Емануел Макрон и Џозеф Бајден денеска во телефонски разговор се согласија дека е неопходно да се „провери“ руската...