Ознака: тужби

Седум јавни седници на Управниот суд денеска за тужбите на Европскиот...

Во Управниот суд за денеска се закажани седум јавни седници на кои треба да се разгледаат тужбите поднесени од коалицијата „Европски фронт“ предводен од...

Тужби против „Мета“ поради влијанието врз менталното здравје на младите

Повеќе од четириесет американски сојузни држави ја тужеа компанијата „Мета“, сопственичката на Фејсбук и Инстаграм, тврдејќи дека поради своите профити му штети на менталното...

Синдикатот на Клинички ќе тужи и протестира ако од августовската плата...

Здружени во барањата, Синдикатот на Клинички центар и Иницијативниот одбор за формирање нова синдикална организација порачаа дека состојбата во јавното здравство е алармантна и...

Европската комисија ги тужи Бугарија и Словачка

Европската комисија објави дека одлучила да ги тужи Бугарија и Словачка за нетранспонирање на Директивата на ЕУ за обновлива енергија во националното законодавство. Во соопштението...

Граѓански тужби како можност за отштета од загадувачите

Предлогот на Европската Унија ќе им олесни на барателите да ги добијат случаите, што веројатно ќе ја загрижи индустријата. Со новите прописи се менува...

19 американски држави со тужби поради задолжителната вакцинација во некои компании

Вкупно 19 американски држави поднесоа неколку одделни и заеднички тужби против властите против задолжителната мерка за вакцинација од коронавирус за секој што стапува во...

Зарем и тужбите во Унијата како тоалетна хартија?!

ЌЕ ПОМИНЕ ЛИ ТУЖБАТА НА ЕВРОПСКИОТ ПАРЛАМЕНТ ПРОТИВ ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА КАКО ТУЖБАТА НА МАКЕДОНИЈА ПРОТИВ ГРЦИЈА Со големо мнозинство гласови, европратениците деновиве одлучија во судница да ја...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе тужби за верификација на мандатите на осумте пратеници

Советниците Игор Јанушев и Никола Мицевски, во името на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, поднесоа тужби до Управниот суд за верификација на мандатите на осум...

Управниот суд ги одби сите тужби од партиите за изборите

Управниот суд ги одби сите 185 тужби што политичките партии ги поднесоа за изборите и ги потврди решенијата на Државната изборна комисија. „Денешните јавни расправи...

Управниот суд досега не прифати ниту една тужба во однос на...

Управниот суд и во вториот ден од својата работа не прифати ниту една од тужбите поднесени од политичките партии во врска со изборниот процес. Негативни...