Ознака: тужби

Управниот суд ги одби сите тужби oд Левица во врска со...

Управниот суд попладнево ги одби и последните 23 од поднесените 101 тужба од Левица и ги потврди одлуките од Државната изборна комисија, кои оваа...

Нови шест тужби поднесени до Управниот суд, меѓу кои две од...

До Управниот суд попладнево се поднесени и заведени уште шест тужби по однос на одбиените приговори од Државната изборна комисија, а кои се однесуваат...

Семејства на починатите од коронавирусот во Италија поднесуваат тужби

Семејства на жртви од ковид-19 од Бергамо, во северниот дел на Италија, кој беше најпогоден од коронавирусот, презедоа правни мерки во потрага по правда...

АВМУ: Заканите со тужби за новинари се директен притисок врз нивната...

Заканите со тужби за новинари се директен пристисок врз работата на медиумите, наведува Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) по изјавата на...

Штрахе тужи три лица за скандалот поради кој падна австриската влада

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе, поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на Ибица...

Кучињата-скитници ги намножија тужбите, а градот не знае колку ќе плати

Проблемот со кучињата-скитници секој ден ги притиска скопјани, а на повидок никаде не се гледа решение. За бездомните животни градот нема ниту добра инфраструктура...

Од октомври првите тужби поради болести предизвикани од НАТО бомбардирањето на...

Српскиот професор по право Срето Ного, кој е претседател на Здружението на граѓани „Осиромашен ураниум“, поттикнувач на иницијативата да се тужат земјите на НАТО...

САД: Сојузни држави ја тужат администрацијата на Трамп

Против администрацијата на претседателот Доналд Трамп, тужба поднесоа 17 сојузни американски држави и дистриктот Колумбија, кои се обидуваат да ја запрат „суровата и незаконска“...

Само тие немаат проблем со паркирање

Општинските инспектори не ги подигаат, бидејќи стравуваат од тужби од сопствениците Додека огромен број граѓани секојдневно мака мачат како да обезбедат паркинг-простор, расте бројот на...