Ознака: Тиграј

Бунтовниците од Тиграј се согласија на мировни разговори со етиопската Влада

Етиописките бунтовници од регионот Тиграј се согласија викендов да одржат мировни разговори со централната влада во Адис Абеба, се наведува во изјавата на де...

Етиопија прогласи хуманитарно примирје во Тиграј

Владата на Етиопија денеска прогласи „неограничено хуманитарно примирје“ во завојуваниот регион Тиграј, наведувајќи дека тоа е неопходно за непречено доставување помош во областа. - Владата...

Некогашните владетели на Етиопија сега војуваат против владата

Кога станува збор за планинско војување, народот од регионот Тиграј на северот на Етиопија, има дециниско, тешко стекнато искуство, пишува „Њујорк тајмс“. Тигрињските борци водеа...

Миротворецот ја води Етиопија кон југословенско сценарио

Помина одвај една година откако премиерот на Етиопија, Абиј Ахмед, беше глобално пофален како миротворец кој ја доби Нобеловата награда за мир, за воведување...