Ознака: тензија

Сѐ уште не стивнува напнатоста по тешкиот инцидент со многумина...

Косово: Безбедносна тензија што ескалира во оружен конфликт, засега со ограничен потенцијал Десетици граѓани демонстранти од српска националност, вклучувајќи и 41 член на мировните сили...

Повеќе од 50 повредени, едно лице се бори за живот по...

Во клиничко-болничкиот центар во Косовска Митровица се примени 53 лица повредени при денешната акција на растурање на протестот на Србите во Звечан. Едно лице...

Шок бомби и солзавец во судирот меѓу КФОР и граѓани во...

Oд утринава забележливо е зголемено присуството на силите на КФОР во Звечан и Лепосавиќ, јавува српската Н1. Според новинарите Н1, силите на КФОР се...

Борел ги повика Косово и Србија да ја деескалираат тензијата, Вучевиќ...

Косово и Србија мора да ја деескалираат тензичната ситуација во регионот, изјави денеска шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел откако српските...

Ескалира конфликтот помеѓу Турција и Австрија

Односите меѓу Австрија и Турција се обележани со тензии веќе подолго време, а сега има ескалација во размената на остри пораки. Ова се случи откако...

Продолжува тензијата по апсењето на свештените лица

Пред Основниот суд во Никшиќ вчера претпладне се собра група граѓани, кои протестираа против апсењето на епископот будимјанско-никшички Јоаникија, кому му беше одреден притвор...

Се зголемува тензијата помеѓу Индија и Пакистан по нападот во Кашмир

Премиерот на Индија, Нерендра Моди денеска вети силна одмазада за нападот со автомобил-бомба во Кашмир при што загинаа 44 припадници на безбедносните сили. Тој...