Ознака: тензии

Претседателката на Европската комисија ги слуша САД, а претседателот на Европскиот...

Одгласи по состанокот на европските влади во Брисел: ЕУ сака да ја намали тензијата во односите со Кина, но бара соодветен начин Подготвил: Mарјан Велевски Поради...

Лига Европа наспроти балканска лига

Отпорот на постарите земји-членки кон проширувањето, најмногу поради негативните искуства со избрзаниот прием на Бугарија и Романија, и натаму е голем, но веќе е...

Макрон, Шолц и Мелони му испратија писмо на Курти и бараат...

Косовскиот премиер Албин Курти добил писмо во кое од него се бара да ги деескалира тензиите на северот на Косово. Писмото е од францускиот...

Приштина и Белград да преземат одговорност за состојбата во северно Косово,...

Мировната мисија на НАТО во Косово, КФОР, побара од надлежните во Косово и Србија да преземат одговорност за создадената ситуација во северот на земјата...

ЕУ повика на смирување на ситуацијата на Косово: Веднаш да се...

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, го осуди насилството на Косово и ги повика косовските власти и демонстрантите...

Итно да се смират емоциите, да се промислува државнички во македонско-бугарските...

Советот на амбасадори смета дека итно треба да се смират емоциите, да се промислува државнички и да се делува трезвено, бидејќи до решение може...

Џачка: Тензиите помеѓу Косово и Србија се вештачки, националистичката реторика и...

Албанската министерка за Европа и надворешни работи Олта Џачка изјави дека „со големо внимание и загриженост ги следи сите настани на Косово и сме...

Решение на постојната повеќеслојна криза со екстензија на безбедносните тензии, со...

Некои светски воени и економски аналитичари во јавноста излегоа со интересна теза. Имено, поаѓајќи од премисата дека актуелната констелација на меѓународни односи веќе е...

На блокадите на севернo од Косово е мирно, но тензиите се...

Во текот на ноќта во северниот дел од Косово немаше инциденти, но тој дел е и понатаму блокиран, од граѓани од српска националност и...

Тензиите меѓу Косово и Србија достигнаа многу опасно ниво, забележа Борел

На денешниот министерски совет за надворешни работи на ЕУ, министрите разговараа за Западен Балкан и Србија и Косово, каде работите можат да станат “многу...