Ознака: Стопанска комора

Азески именуван за придружен член на Европскиот економски и социјален комитет...

Претседателот на Стопанската комора Бранко Азески е именуван како придружен член на Европскиот економски и социјален комитет (ЕЕСК) за 2024 година, во рамки на...

Азески во Софија бара чаре за новата давачка

Претседателот на Стопанската комора, Бранко Азески, кој е и потпретседател на Коморскиот инвестициски форум на Западен Балкан (WB6 CIF), денеска во Софија ќе оствари...

Стопанската комора очекува законот за солидарен данок да биде повлечен

Стопанска комора очекува Законот за солидарен данок да биде повлечен. Нејзините правни тимови велат дека ова законско решение „лебди во воздух“ по неколку основи,...

Маркетите немаа време да се престројат за цените, затворањето треба да...

Мерката е престрога, драконска, непотребна, предизвикува штети и тоа треба да биде последното нешто кон кое ќе прибегнат институциите. Многу беше кратко времето за...

Стопанската комора ја укинува членарината и најавува мега проект за обединување...

Бранко Азески - колумна Денеска е 13 август, познат по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор и по роденденот на мојата сопруга. Бидејќи годините за жените...

За стабилен економски амбиент, неопходно е решавање на сивата економија и...

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Стопанската комора на Македонија, предводена од претседателот на Комората, Бранко Азески, и претставници од Асоцијацијата во Стопанската...

„Макстил“ добитник на наградата за зелена агенда на Стопанската комора

Стопанската комора на Македонија, по повод 101-годишнината на комората, денеска ја врачи наградата за зелена агенда на „Макстил“ АД Скопје. Делегацијата во состав Зоран Јовановски,...

Видливи резултатите од афирмирањето и имплементирањето на дуалното образование, велат од...

Изминатата недела беа објавени резултатите од првиот рок на уписите на учениците во средното образование кои покажаа дека речиси, две третини, се запишале во...

Неопходно е да се направат целосен пресврт и рестарт на целата...

Анализа во Стопанската комора на Македонија: Недостига силна политичка волја за излез од маѓепсаниот круг на сивата економија Процените се дека сивата економија кај нас...

Сивата економија зафаќа 33 отсто од БДП, анализираат од Стопанската комора

Вкупно 33,2 отсто од бруто домашниот производ годишно во државата отпаѓа на сивата економија, покажува анализата на Стопанската комора на Македонија на тема „Сивиот...