Ознака: СТЕФАН

Прва збирка раскази од младиот писател Стефан Алијевиќ

Издавачката куќа „Или-или“ ја објави првата збирка раскази од младиот македонски писател Стефан Алијевиќ. Расказите од збирката „Вечерен автобус“ лебдат во еден свет помеѓу...

Архиепископот Стефан до Вселенскиот патријарх: Не заборавајте нѐ, помагајте ни да...

Архиепископот г.г. Стефан по завршувањето на заедничката литургија во фанар одржа говор веднаш после одржаната беседа на патријархот Вартоломеј. Ви пренесуваме дел од неговиот говор: „Ваша...

Тајните пораки на архиепископот Стефан

Вреди, вреди да се анализира и памети торжественото слово на архиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан, на заедничката литургија во соборниот храм „Св. Климент...

Радост и празник: Во Фанар го очекуваме свеченото прогласување на автокефалноста...

Историски чин кој го трасира патот до целосна автокефалност на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), се случи денеска во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“...

Браќа и сестри од Србија и Македонија во единство, и Порфириј...

Ова е прва литургија за помирување по повеќе од половина век Македонските и српските архиереи повеќе од три часа во храмот „Свети Сава“ во Белград...

Стефан и Порфириј задутре ќе одржат литургија за помирување, пишуваат српските...

Српскиот патријарх Порфириј и архиепископот охридски и македонски господин господин Стефан ќе служат литургија за помирување на 19 мај во храмот Свети Сава во...

Г.г. Стефан: Ни треба единство за да се одбраниме од сите...

Со Христовото воскресение, воскресна Божјата вистина, се потврди Божјата правда и се покажа Божјата љубов. Денес торжествуваме и празнично го величаме Христа воскреснатиот, кој...

„Графика и цртеж“ на Стефан Младеновски

Во Центарот за култура во Крива Паланка, на 25 март ќе биде отворена првата самостојна изложба на уметникот Стефан Младеновски. Изложбата носи наслов „Графика...

Слово за словата на архиепископот Стефан

Неодамна, во една угодна пригода во друштво со негови пријатели, Неговото блаженство архиепископот охридски и македонски и на Прва Јустинијанa, господин господин Стефан, митрополит...

Самостојна изложба на Стефан Младеновски

Самостојната изложба на уметникот Стефан Младеновски, насловена „Слики“, ќе биде отворена во просторот на културниот центар „Јадро“ до 18 мај. - Стефан Младеновски во временските...