Ознака: СТЕФАН

Објавена новелата „До_адната книга“ од Стефан Марковски

Деновиве беше издадено новото прозно остварување на македонскиот писател Стефан Марковски, новелата „До_адната книга“, на 157 страници, во издание на „Современост“ – Скопје. Дејството во...

Велигденско послание на г.г. Стефан: Да ги зацврстиме единството и слогата,...

Велигденско послание од МПЦ-ОА, го пренесуваме во целост. † СТЕФАН, ПО МИЛОСТА БОЖЈА, АРХИЕПИСКОП ОХРИДСКИ И МАКЕДОНСКИ, ЗАЕДНО СО СВЕТИОТ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД, ПО ПОВОД ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА, ИСПРАЌА МИР И БЛАГОСЛОВ...

Кои се атентаторите на Стефан Стамболов?

Убиството на Стефан Стамболов како реакција на бугарската хегемонија, задушувањето на македонизмот и киднапирањето на сонот на Македонците за своја македонска самостојност (4) Многубројна историска...

„Светлината во нашите вени“ – нова поетска книга од Стефан...

Во издание на „Современост“ деновиве е објавена „Светлината во нашите вени“, нова поетска збирка на Стефан Марковски. Стихозбирката на сто страници содржи вкупно 39...

Божикно послание од г.г. Стефан, поглавар на МПЦ-ОА до верниците

Архиепископ Охридски и Македонски г.г. Стефан, поглавар на МПЦ – ОА испрати божикно послание до верниците. Го пренесуваме во целост. „Со раѓањето на Синот Божји...

Цел ми се Летните олимписки игри

Порано бев класичен пливач, но барав некој попривлечен спорт, оти пливањето некако ми стана здодевно, а сепак нешто што би било пак поврзано со...

Стефан и Порфириј на заедничка литургија во манастирот Св. Јоаким Осоговски

Поглавaрот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) г.г. Стефан и српскиот патријарх Порфириј, според најавите, денеска треба да отслужат света архиерејска литургија...

Архиепископот г.г. Стефан се сретнал со митрополитот Андреј од Критската архиепископија...

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан во aрхиепископската резиденција вчера го прими митрополитот Алкалохориски г. Андреј, од Критската Архиепископија ‒ Вселенска патријаршија, кој, воедно,...

Архиепископ Стефан: Името на Црквата никогаш не изразува етничка припадност, а...

Се очекува наскоро коресподенција, па и средба со Вселенската патријаршија за да се договори обзнанувањето на Томосот. Архиепископот Господин Господин Стефан во интервјуто за...

Бектеши побара поддршка за штедење струја и од г.г. Стефан

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска оставри средба со поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г. Стефан, на...