Ознака: средношколец

Ученик во Франција со нож уби професорка, на час по шпански...

Средношколец до смрт избодел професорка по шпански јазик во училиште во францускиот град Сен Жан де Луз, јавува Би-би-си. Локалниот обвинител Џером Бурие го потврди...

Средношколец во Словенија планирал масакр

Полнолетно момче од околината на Крањ е осомничено и приведено под сомнеж дека поради одмазда подготвувало напад со оружје, кое го нарачал во САД...

Секој петти средношколец е жртва на врсничко насилство на интернет

ЗАГРИЖУВАЧКИ ПОДАТОЦИ Средношколците во голема мера го препознаваат насилството на Интернет, но ретко застануваат во одбрана на жртвата, додека возрасните и надлежните потфрлаат во доменот...

Бугарски средношколец регрутиран од Исламска држава подготвувал бомбашки напад

Бугарското обвинителство првпат започна истрага за подготовка на напад со рачно изработена бомба, за што се товари ученик од средно училиште, кој како што...

Средношколец повреден на екскурзија во Прага

Гимназијалецот од „Раде Јовчевски-Корчагин“ е надвор од животна опасност, но за тоа од каде точно паднал и за тежината на повредите постојат две верзии....

Средношколец развива дрон што ќе гасне пожари во висококатниците

Марко Лазетиќ и неговите соученици Миро Зиноски и Стефан Стојановски, од скопската гимназија „Георги Димитров“, беа наградени од Фондот за иновации за изработка на...

Црногорски средношколец се обидел да отруе свои соученици

Петнаесетгодишен средношколец од црногорскиот град Рожаје се обидел да отруе свои соученици со солна киселина, објави подгоричкиот весник „Побједа“. Според весникот, тинејџерот ставил солна киселина...

Првата награда за стрипот „Круг“ на средношколецот Никола Панов

Стрипот насловен „Круг“ му ја донесе првата награда за најдобар стрип „лифт“ од книгоиздателството „Темплум“ и ОХО, на средношколецот Никола Панов од Штип, кој,...

Почина средношколецот кој беше прегазен во Штип

Почина 15-годишниот средношколец Мустафа Седат, кој пред 12 дена беше прегазен на пешачкиот премин на булеварот “Гоце Делчев” во Штип. Директорот на СОУ „Коле Нехтенин”...

Родители се организираат на протест за штипскиот средношколец што беше прегазен

Родители и граѓански активисти на социјалните мрежи повикуваат на протест на пешачкиот премин на булеварот „Гоце Делчев“, откако пред два дена беше прегазен 15...