Илустрација / Фото: Пиксабеј

Средношколец до смрт избодел професорка по шпански јазик во училиште во францускиот град Сен Жан де Луз, јавува Би-би-си.

Локалниот обвинител Џером Бурие го потврди нападот за новинската агенција АФП, а локалните медиуми објавија дека инцидентот се случил за време на час денеска наутро.

Властите потврдија дека полицијата е на терен со локален обвинител.

Студентот е уапсен.

Професорката имала педесет години и починала од срцев удар кога брзата помош пристигнала на местото на настанот, јавуваат локалните медиуми.

Францускиот весник „Суд Кест“ пишува дека напаѓачот влегол во училницата додека професорката по шпански предавала и ја нападнал.

Францускиот министер за образование во твит напиша дека неговите мисли се со „семејството, колегите и учениците“ на наставникот и веднаш се упати кон училиште.