Ознака: спогодба

Македонското прашање до апокалипса?

Тодор Петров Македонците во соседните земји и во светот (нема дијаспора) се анкерите да не летне балонот Македонија, за да не нѐ сведат на едно...

Доследното почитување на Преспанската спогодба – обврска само за Македонија

Она што во последниот период се случува во земјава со замената на личните документи на македонските граѓани поради обврските преземени со Преспанската спогодба најдобро...

Преспанската спогодба е билатерален документ и не засега трети страни

Македонија има склучено билатерални договори и со голем број други земји во кои се наведени разни рокови за разни прашања од билатерален карактер, но...

Оптимистички сигнали за реактивирање на спогодбата за украинската пченица

Рефлексии по средбата на турскиот и рускиот претседател во врска со олеснувањето на прехранбената криза и проблемот со украинското жито Подготвил: Mарјан Велевски Средбата меѓу рускиот...

Рефлексии од струшкиот Преспа-форум

Колку што македонската страна настојува да ги задоволува барањата на Атина и Софија траспонирани во Преспанската спогодба со Грција и Договорот за добрососедски односи...

Спогодбата е реалност, но реална е и неправдата над Македонија

ПЕТ ГОДИНИ ПОДОЦНА: КАКО СЕ МЕРИ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР НА МАКЕДОНСКАТА ТЕРЕЗИЈА Непобитен факт е дека Преспанскиот договор ја промени Македонија, односно нејзината идентификација на меѓународен,...

Ќе му пресуди ли грчки суд на македонскиот јазик во Грција?!

Не помина долго време од регистрирањето на Центарот за македонски јазик во Лерин, а Грција веќе започна правна постапка за затворање на овој центар,...

Мијалков се спогоди за „Империја“: Tри години затвор и 36 милиони...

Сашо Мијалков, поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање призна вина и се спогоди со Обвинителството за организиран криминал за случајот „Империја“. Со...

Русковска: Спогодбата на Обвинителството со Мијалков за случајот „Империја“ е во...

Спогодбата за осомничениот во случајот „Империја“, Сашо Мијалков, е во тек. Детали во врска со истата, Обвинителството ќе објави наскоро, потврди за МИА, шефицата...

Зар и ЕУ дава повод за раскинување на Преспанската спогодба?!

Ако работата отиде дотаму Меѓународниот суд на правдата да утврдува дали Грција ја прекршува Преспанската спогодба, тогаш вината за целата работа не треба да...