Ознака: сообраќајки

Мали сообраќајки, големи застои

Кружните текови со повеќе ленти треба да имаат знак за престројување на влезот, па затоа треба однапред да одлучите која лента ќе ја користите,...

Еден загинат и шестмина повредени во две сообраќајки во Струшко

Едно лице загина, а шест се повредени во две одделни сообраќајни незгоди ноќеска во Струшко, соопшти денеска СВР Охрид. Според информацијата, еден час по полноќ...

Алкохолот – причина број два за сообраќајки

Според податоците од МВР, во 2018 година биле затекнати 7.649 пијани возачи зад воланот, додека, пак, годинава од јануари до јуни бројката на алкохолизирани...

Алкохолот и неискуството на возачите честа причина за сообраќајките

За само шест месеци се изречени 361 мерка против возачи почетници и 2.598 мерки против возачи што управувале моторно возило без возачка дозвола Во секојдневното...

Викендот во Скопје 23 сообраќајки, едно лице тешко повредено

Возач се здобил со тешки телесни повреди, а 19 лица се полесно повредени во две од вкупно 23 сообраќајки во текот на изминатиот викенд...

Во Скопје вчера 10 сообраќајки, потешко повредени пешак и возач на...

Еден пешак и еден возач на мопед се здобиле со тешки телесни повреди, а шест со лесни телесни повреди во пет од вкупно 10...

Според СЗО сообраќајките се најголема причина за смртност

Во најновиот извештај на Светска здравствена организација (СЗО) се наведува дека една од најголемите причини за смртност во светот се сообраќајните несреќи. Во сообраќајни несреќи...

СЗО: Бројот на загинати во сообраќајни несреќи порасна на 1,35 милиони...

Секои 24 секунди еден човек гине во сообраќајни несреќи ширум светот, вкупно 1,35 милиони годишно и тие несреќи сега се главна причина за смрт...

Над 1.000 сообраќајни казни за еден месец во Гостиварско

Во текот на ноември на гостиварското подрачје извршени се контроли врз 2.246 возила, а при тоа, биле откриени и законски санкционирани 1.053 сообраќајни прекршоци,...

Земји на ЕУ со најмногу жртви во сообраќајки

Од членките на ЕУ, Франција со над 28.000 жртви има највисок број смртни случаи предизвикани од сообраќајни незгоди. Германија е веднаш зад неа со...