Ознака: снабдување

Кина побара Г20 да ја одржи стабилноста на синџирот на снабдување

Кинескиот заменик-министер за трговија Ванг Шоувен ја истакна важноста членките на Г20 да го заштитат мултилатералниот трговски систем и да ги осудат едностраните протекционистички акции,...

Со Русија и без Русија: Нафта, природен гас, атомско гориво…

Со почетокот на руско-украинскиот конфликт, Европа забрзано се впушти во спроведување мерки и активности на „одвикнување од користењето на руската нафта и природен гас“....

Кризите ги трансформираа глобалните патишта на снабдување

Едно истражување на Светскиот економски форум откри дека дури 77 отсто од водечките економисти очекуваат компаниите да реагираат и да се справат со тешките...

Столтенберг: Испратете на Украина повеќе оружје и муниција

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг повика да се испрати повеќе муниција и оружје во Украина, бидејќи Русија го зголемува притисокот непосредно пред првата...

Енергијата е пред нас, но политиките ја прават надвор од дофат

Цените на струјата на големо се повеќе од четири пати поголеми од она што беа на почетокот на пандемијата на коронавирусот. Владите треба да...

Нормализирано снабдувањето со струја во неколку града

Сите дефекти во преносната мрежа што се во делот на АД МЕПСО се отстранети и е нормализирано е снабдувањето со електрична енергија во неколку...

Како малите економии да се вклучат во глобалните синџири на снабдување

Со инвестиции во технолошки развој, иновации, знаење и маркетинг значително може да се зголеми извозот како двигател на економскиот раст, објаснуваат стопанствениците Зајакнување на конкурентноста...

Помпео: САД можат да ја снабдат Белорусија со нафта и гас

САД се подготвени во целост да ја снабдат Белорусија со енергетски ресурси, по конкурентни цени, изјави денеска американскиот државен скретар, Мајк Помпео во Минск. -...

Заработката и сојузништвото создаваат двојни стандарди при трговијата со оружје

Зошто европските земји го запреа извозот на оружје за Турција, но не го сторија истото за Саудиска Арабија? Неколку европски земји, вклучувајќи ги Велика Британија,...