Ознака: скопјани

Геноцид на скопјани

Многумина стари скопјани се жалат дека Скопје ја изгуби душата. Јас велам, не. Скопје стана душегупка. Град што ги убива жителите. Забрзано и сигурно....

Скопјани со душа го чекаа новогодишниот период од годината

Тоа беа едни други, убави и безгрижни времиња, кога Нова година беше големо случување за сите. Тоа беше време во кое скопјани се договараа,...

Споменот за кобното утро сѐ уште живее во голем број скопјани

Годинава се одбележуваат 60 години од разорниот земјотрес, кој речиси до темел го разруши главниот град на Македонија. Земјотресот од 26 јули 1963 година...

Комуналците не здивнуваат: скопјани рекордери во „производство“ на ѓубре

За нецел месец собрани околу 120 кубни метри отпад Апелираме до граѓаните својот комунален отпад да го оставаат исклучиво во наменски поставените садови, а наедно...

Подигнати бришачи – прво предупредување, следува изгребан автомобил или дупнати...

Во периодот 1.1.2023 до 31.3.2023 година се регистрирани 189 кривични дела оштетување туѓи предмети по членот 243 став 1 од Кривичниот законик каде што...

Дополнителни обврски за скопјани со ознаката НМК на регистарските таблички

Корисниците на јавните паркиралишта ќе мораат да ги ажурираат податоците за користењето паркинг кај ЈП „Градски паркинг“, како последица на законските измени со кои...

Скопје и скопјани не забораваат

Скопје мое, мои сограѓани, душата ми ја исполнивте со неизмерна гордост во овие тешки денови. Покажавте дека Скопје е град на солидарноста, дека Скопје никогаш...

Четврта изведба на „Скопјани“ според расказите на Ќорвезироска

Четврта изведба на театарската претстава „Скопјани“ ќе се одржи утревечер, во 20 часот, во „Јавна соба“. Претставата е колективно авторство и драматизација на раскази...

Сметот не им пречи на скопјани?!

За „производството на големи количества отпад“, но и нашиот несоодветен однос кон него, сме пишувале во повеќе наврати, правејќи сеопфатни анализи, а изминативе неколку...

Бектеши: Скопјани на 15 октомври ќе се разбудат со топли радијатори

Доколку Владата не интервенираше во подобрување на ликвидноста на АД ЕСМ најверојатно електричната енергија за регулираниот пазар ќе беше пет пати поскапа, порача вечерва...