Ознака: скок

Дуплантис: Мислам дека има уште поголеми височини во мене

Условите беа добри и имаше голема енергија од публиката. Сезоната во сала не беше добра колку што би сакал, така што денес имав оган...

Трајковски го поправи македонскиот рекорд за 19 см

Досегашниот рекорд, исто така во негова сопственост, изнесуваше 7,60 м, а со скокот од 7,79 м тој ја освои четвртата позиција на митингот во...

Човекот што направи револуција во скок во височина

Фосбери почнал да експериментира со грбната техника во училиште и, охрабрен од своите тренери, успеал да го усоврши овој стил уште додека бил во...

Ценовниот скок предизвикува главоболки за претстојните божиќни и новогодишни празници

За многумина, овој Божиќ ќе биде одбележан не само со пробно враќање во нормала бидејќи ограничувањата поврзани со ковид-19 низ светот се олеснија, туку...

Двајца победници во иста дисциплина првпат по 109 години

Баршим од Катар и Тамбери од Италија прескокнаа по 2,37 метри и секој освои златен медал. Претходно на олимпискиот победнички подиум во атлетика заедно...

Шампион во скок во далечина сака да направи олимписки подвиг

Грег Радерфорд во 2012 година го освои златото на ЛОИ во Лондон, а сега сака со тимот на Велика Британија да освои медал во...

Дуплантис: Можам да скокнам и повисоко

АТЛЕТИКА Секогаш има простор за подобрување и затоа не мислам дека завршив со напредокот, вели Дуплантис, светскиот рекордер во скок со стап со прескокнати 6,18...

Џиновски скок за Европа?

Не може да се каже дека француско-германскиот предлог за фонд за закрепнување од ковид-19 е „хамилтонски момент“, како што тврдат некои. Но ако дебатата...

Филипче: Имаме скок на новозаразени, состојбата мора внимателно да се следи

Од направени 332 теста изминативе 24 часа се регистрирани 33 нови случаи кои дополнително ќе се анализираат за да се утврдат причините, извести министерот...

Без работници во индустријата, апсурд е скок на економијата

Каков импакт ќе има намалувањето на бројот на работниците во индустријата? Како да се дојде до поголема продуктивност на македонските работници? Со кои механизми...