Ознака: сипаници

СЗО: Шеесет милиони деца пропуштија вакцинација против сипаници поради ковид-пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) повика да се вакцинираат децата кои не биле вакцинирани против мали сипаници за време на пандемијата на ковид-19, нагласувајќи дека...

Во Србија драстично зголемен бројот на заболени од грип, регистриран и...

Во Србија во последните денови драстично е зголемен бројот на заболени од респираторни инфекции и грип. Според податоците на Институтот за јавно здравје на Србија...

Колку се опасни мајмунските сипаници

Од јануари до август 2022 година, во СЗО се пријавени 27.814 лабораториски потврдени случаи на мајмунски сипаници и 11 смртни случаи, од 89 земји,...

Уште еден случај на мајмунски сипаници во Србија

ВИРУСОТ СЕ ДОБЛИЖУВА ДО ГРАНИЦИТЕ НА МАКЕДОНИЈА Во Србија е регистриран уште еден случај на зараза со мајмунски сипаници, вкупно шести досега, објави институтот за...

Војните и отсуството на вакцинација ги враќаат сипаниците, предупредува СЗО

Бројот на случаи на сипаници во светот е во голем пораст, се наведува во извештајот на Светската здравствена организација (СЗО) објавен во Женева. Според извештајот,...

Првата вакцина беше дистрибуирана благодарение на 22 сираци

Откако САД одобриja две ковид-вакцини во декември минатата година, тоа беше зрак на надеж во пандемијата. Научниците создадоа вакцина побрзо од која било друга...

ООН: Повеќе од 117 милиони деца останаа без вакцина против сипаници...

Повеќе од 117 милиони деца би можеле да пропуштаат вакцинирање против сипаници, бидејќи пандемијата „ковид-19“ принуди голем број луѓе ширум светот физички да се...

Малите сипаници долгорочно го уништуваат имунолошкиот систем

Научниците се надеваат дека по овие несомнени сознанија ќе се промени заблудата околу вакцинацијата со МРП и дека популацијата нема повторно да дозволи беснеење...

Со црвени знамиња до вакцинација во борбата против сипаниците на Самоа

Црвени знамиња беа поставени пред домовите во Апија, главниот град на Самоа, од страна на луѓето кои сигнализираат дека им е потребна вакцинација против...

Вакцинација против сипаници станува задолжителна во Германија

Германскиот бундестаг започна со советување за законски измени кои би донеле до задолжителна вакцинација на деца, кои одат во градинка или на училиште, против...