Ознака: септември

Шеснаесетти септември – денот на возрасните деца

Песни што ме тераат да играм Едно време имаше таканаречени црно-бели тeлевизори или телевизори што даваа слика само во тие две бои. Тие беа ретки...

Мичиген го прогласи септември за месец на македонската култура во САД

Не сопира промоцијата на македонските национални особености низ светот Прокламацијата на гувернерката Гречен Витмер и Резолуцијата на сенаторот Мајк Брон се поврзани со активностите на...

Датуми за паметење во септември

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ...

Во јануари со истите предизвици од септември

И продолжението на учебната година започна со ветување дека учениците ќе ги добијат учебниците што не ги добија во целото прво полугодие, но и...

Датуми за паметење во септември

Македонскиот народ и држава имаат богата вековна традиција и голем број крупни настани, кои се трајно врежани во колективната национална меморија на македонскиот народ и...

Први септември

Раскази од книгата „Децата од моето училиште“ на Јадранка Клисарова На први септември училишниот двор е преполн со весели ученици. Нивните гласови одѕвонуваат надалеку. Се...

Какво време нѐ очекува во август и во септември

До крајот на летото и почетокот на есента нѐ очекува топло и сушно време, со зголемени натпросечни температури за овој дел од годината, но...

Во тек е етапната исплата на септември пензии

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека денеска започна етапната исплата на септемвриските пензии. Подигнувањето на пензиите преку филијалите и експозитурите на банките за...

Модната ревија на Ријана кон крајот на септември

Модната ревија на Ријана за брендот „Савиџ екс фенти“ ќе биде претставена на 24 септември, на стриминг-платформата „Амазон прајм видео“. Популарната пејачка ја објави...

Дали во септември повторно ќе бидеме изненадени?

Но дали само луѓето се оние што заборавија на одговорноста? Колку институциите и здравствените власти се држат до одговорноста, особено во ситуација кога на...