Ознака: семејство

Пукање во Сан Диего: Убиени пет членови од едно семејство, меѓу...

Пет членови на едно семејство загинаа во пукање во Сан Диего. Според првичните информации, загинале три деца, додека едно (на 11-годишна возраст) било пренесено во...

Заев: ЕУ знае дека нашето место е во европското семејство

Премиерот Зоран Заев изрази благодарност до Европскиот парламент за донесената резолуција со која се бара итен почеток на преговорите со Македонија и Албанија. - Домот...

Уапсен маж кој во изолација држел цело семејство, лажејќи ги дека...

Маж на возраст од 58 години е уапсен откако холандската полиција пронашла шестчлено семејство, кое со години живеело на една фарма во изолација. Тој утре...

Скопје парадира за ЛГБТИ, а маршира за семејството

Денес во Скопје ќе се одржат две јавни демонстрации на вредности, соодветни за групите што се одлучија тие вредности јавно да ги промовираат. Имено,...

Во неделите повеќе на работа отколку со семејството

Додека во голем број балкански земји според примерот на повеќето развиени европски држави сѐ поретко се работи во неделите или, пак, се водат кампањи...

Западниот концепт за семејството треба да фати чекор со времето

Дали е застарен концептот за нуклеарно семејство? Финската новинарка од нигериско потекло и авторка на блогот „МсАфрополитен“, во колумна на Си-ен-ен ги анализира неговите...

Секоја втора жена била жртва на семејно насилство

Психолошкото насилство со 56 проценти од пријавените насилства е најзастапениот облик. Во медиумите често се зборува за физичкото насилство и неговата превенција, но се...

Таткото со необичен багаж заслужува медал

Видео-снимката од таткото што ја влече својата ќерка низ аеродром во американската сојузна држава Вирџинија, држејќи ја за качулката од нејзината јакна, се прошири...

Ќе се донесе ли нов закон за семејство?

Обемот и областите во кои ќе се вршат измените ќе бидат дополнително одредени, во зависност од направените анализи и истражувања. Целиот процес, како и...

Телото на убиениот етнички Грк во Албанија предадено на семејството

Телото на Константинос Кацифас, етнички Грк од Албанија, кој пред 11 дена беше убиен во престрелка со припадници на албанската специјална полициска единица „Ренеа“,...