Ознака: Секс

Петровска бара извинување од Ковачки „за изнесени лаги за наводно прикривање...

Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска до пратеникот Драган Ковачки упати барање за извинување, информираат од Министерство за одбрана. -Барањето за извинување е за лагите...

Мутирана колумна за секс и политика

...совршената бесмисленост... Илинден на Кале... гротескно трагична слика за духовно поробен менталитет наспроти моќта на господарот... а жешко е, не се поднесува, вакви горештини...

„Секс, лаги и љубомора“ на „Охридско лето“

Коле Ангеловски е еден од најплодните македонски режисери, а само на фестивалот „Охридско лето“ има режирано 27 театарски претстави досега Народниот театар - Охрид вчеравечер...

Објавен е првиот трејлер за серијата „Секс Пистолс“

Наскоро доаѓа серијал посветен на еден од највлијателните бендови во историјата, кој е заслужен за започнувањето на панк-движењето во Велика Британија, „Секс Пистолс“. Станува збор...

Човекот што веруваше дека оргазмот може да го спаси светот

Иако можеби не сте чуле за Вилхелм Рајх, веројатно сте чуле за „ Cloudbusting “ на Кејт Буш или за „ Birdland “ на...

Секс, данок и политика

Веќе иритантната површност и недоследност, со кои се води државата, говорат во прилог на второто, иако ниту за првото нема оправдување, зашто во тој...

Ханиф Куреиши за тоа како зборуваме за љубовта и сексот

Дебора Трисман за магазинот „Њујоркер“ неодамна го интервјуира британскиот писател, драмски автор, сценарист и режисер Ханиф Куреиши за неговиот најнов расказ насловен „Таа рече,...

Секс, лаги и измами

Владата, за целиот тој период, самоуверено јаваше на договорот, иако и од претставниците на меѓународната заедница и од дел на домашната јавност јасно ѝ...