Ознака: самодоверба

Љубовта е најсилната терапија

Знаеме ли ние во суштина што е најлековитото нешто на овој свет за ранетата душа? За повредената суета, за скршеното јас, за болните подличности,...

Николов: Потребна ни е победа за поголема самодоверба

Ни требаат дисциплина и агресија, максимален пристап. Поквалитетни сме од нив, но треба да го покажеме тоа на терен, вели Бобан Николов, играчот од...

Во игра се и менталната сила, одбраната, самодовербата, публиката…

Во првиот дуел од полуфиналето на ЕП 2020, од 18 часот играат Норвешка - Хрватска, а од 20.30 часот е мечот Шпанија - Словенија Мирко...

Самодовербата е најсилна одлика на словенечките фудбалери

Пред нас се два значајни меча, ако ги добиеме тогаш веќе 70 отсто сме се пласирале на ЕП. Македонија игра добро, има многу добар...

Со третото место се зголеми самодовербата пред ЕП

Во мечот за трето место на силниот меморијален одбојкарски турнир „Бранко Хаџииљоски-Чајка“, Македонија ја совлада Бугарија со 3-0, а македонскиот селектор ја оквалификува победата...

Гледањето филмови со суперхерои ја зголемува самодовербата кај луѓето

Според нови истражувања, гледањето филмови со суперхерои може да биде позитивно за вашата самодоверба. Исто така, ваквите филмови можат да ви помогнат во победувањето...

Повеќе читање за третоодделенците

Има неколку програмски подрачја кога станува збор за мајчиниот јазик. За децата, со оглед на тоа дека на светско ниво сме меѓу последните држави...