Ознака: Саем на книга

Книгите да ги негуваме како симбол на надеж и дијалог, кажа...

Саемите за книги се многу повеќе од трговија со книги. Саемите се дружење, но и соединување на огромниот креативен потенцијал. Во неизвесни времиња, мораме...

Од четврток две дополнителни автобуски линии за Саемот на книгата во...

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) информира дека од четврток ќе бидат пуштени дополнителни линии поради Меѓународниот саем на книгата што ќе се одржува во спортскиот...

Отворен е повикот на МАИ за најдобри изданија, автори и издавачки...

Македонската асоцијација на издавачи го распишува осмиот по ред конкурс за наградите на МАИ за најдобри достигнувања во издаваштвото во периодот меѓу двата саема...

Отворен 34. Саем на книгата, фокусот на детската литература

Во арената „Борис Трајковски“ во Скопје попладнево беше отворено 34. издание на Саемот на книгата, кој е под покровителство на Министерството за култура. Над...

Саемот на книга со 15.000 посетители

Саемот на книга по вторпат успешно се реализираше на отворен простор во комплексот на А1 Арена – СЦ Борис Трајковски. Издавачките куќи присутни на овогодишниот...

Утре почнува Саемот на книга

Од утре до 14 септември ќе се одржи Саемот за книга, непосредно до Аква паркот (А1 Арена – СЦ Борис Трајковски). При влез на...

Саемот на книга ќе се одржи на отворено од 8 септември

Саемот на книга ќе се одржи на отворено, непосредно до Аква паркот (А1 Арена – СЦ Борис Трајковски), од 8 до 14 септември. Саемот...

Тошо Малерот е лик во кој можеме сите да се препознаеме

Васко Тодоров ја промовираше првата книга „Монологија“ Васко Тодоров, познат по хумористичното алтер его Тошо Малерот, на неодамнешниот „Саем на книга“, што се одржа под...

Македонски писатели на Саемот на книгата во Истанбул

Македонските писатели: Славица Гаџова Свидерска, Петар Андоновски, Фросина Пармаковска и Михајло Свидерски, ќе се претстават со свои изданија на Меѓународниот саем на книгата во...

Македонските издавачи на Саемот на книга во Франкфурт

Современата македонска литература, претставувана од Македонската асоцијација на издавачи (МАИ), ќе биде дел од 71-то издание на Саемот на книгата во Франкфурт, што ќе...