Ознака: руски гас

Унгарија се заканува дека ќе го блокира влезот на Бугарија во...

Унгарија ќе го блокира влезот на Бугарија во Шенген зоната се додека е во сила данокот за транзит на руски гас, соопшти денеска унгарското...

Бугарија ги укинува таксите за транзит на руски гас што минува...

Бугарската влада ќе ги суспендира таксите за транзит на руски гас што минува низ таа земја кон Србија и Унгарија, јавија српските медиуми пренесувајќи...

Треба да се ослободат уште 200 милиони нормални кубни метри во...

Од постојниот гасовод со Бугарија треба да се ослободи проток од уште околу 200 милиони нормални кубни метри природен гас за земјава да ги...

Таксата за транзит на руски гас ја отвора можноста за зголемување...

Бугарската такса за транзит на руски гас може да резултира со поскапување на рускиот енергенс за крајните корисници што, пак, ќе предизвика зголемување на...

Бектеши за таксата на руски гас: Нема да трпиме уцени, ќе...

Министерот за економија Крешник Бектеши не очекува претстојната зима да биде потешка од минатата во делот на енергетиката и покрај новиот конфликт на Блискиот...

Велика Британија целосно го прекина увозот на руски течен гас

Велика Британија од денеска целосно го прекина увозот на руски течен природен гас (ЛНГ), што е нова мерка во одговорот на Лондон на војната...

Извозот на руски гас во Европа на најниско ниво во постсоветскиот...

Извозот на руски гас во Европа во 2022 година падна на најниско ниво во постсоветскиот период, откако најголемиот купувач го намали увозот поради конфликтот...

Путин со сè се обиде да не клекне на колена, но...

Рускиот претседател Владимир Путин направи се за да не клекне на колена но не успеа, изјави денеска пред Европскиот парламент претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен. Таа...

Ердоган и Путин се договориле Европа да добива руски гас преку...

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека тој и рускиот претседател Владимир Путин се договориле за формирање центар за природен гас во Турција. Тој...

Бугарските власти се фалат дека немаат потреба од рускиот гас

Бугарскиот технички вицепремиер и министер за транспорт Христо Алексиев за бТВ коментираше дека неговата земја не добила ништо од количествата гас од „Газпром“, што...