Ознака: риека

Награда за Наташа Сарџоска во Риека

По покана од Друштвото на хрватски писатели, македонската писателка Наташа Сарџоска учествуваше на литературниот фестивал „Пријатели на книгата“ во Риека, заедно со голем број...

Уште утре треба да почне новото поглавје на развојот на македонистиката...

По големиот интерес и постигнатите резултати со афирмацијата на македонистиката на Универзитетот во Риека во изминатите деценија и половина, откако заеднички го чествувавме јубилејот,...

„Со поглед кон Европа“ – почна чествувањето на јубилејот 15 години...

Промовирана монографијата „Со поглед кон Европа“, со дваесет текста од исто толку автори, за остварувањата за македонистиката во Риека од 2008 година до денес...

Македонија ќе има четворица куглари на Светскиот куп во Риека

Македонија ќе ја претставуваат Младен Донковски и Стефанија Алексовска во сениорска и Александар Младеновски и Андреа Вељаноска во јуниорска конкуренција Актуелните шампиони Младен Донковски (сениори)...

Во Хрватска нови случаи на заболени од коронавирус

Пет нови нови случаи на коронавирус се потврдени денес во Хрватска. Министерот за здравство, Вили Берош, рече дека од нив, тројца имале близок контакт со...

„Солитер за птици“ откриен во Риека

На „Плумбум“ во Риека е откриена фасцинантна скулптура од дрво и од метал, дом за 160 птици. Оваа информација за необичната градба од инстаграм-профилот...

Во Риека се гради „облакодер за птици“

„Нова градба во пријатна населба. Врвен дизајн, елегантни и функционални апартмани. Близу до морето. Сите птици се добредојдени, без оглед на видовите и брачниот...

Риека прави музеи од напуштените фабрики

Приморскиот град на Истра е прогласен за европски град на културата, за што доби вкупно 40 милиони евра поддршка од Европската Унија Риека во Хрватска...

Уметници што им пркосат на конвенциите – Улај и Фабре

Славните уметници во Риека расправаа за сферите на современата уметност, каде што традиционалните поимања на жанровите и дисциплините се напуштаат во корист на флуидните...

Прокопиев гостин на „Врисок“ во Риека

Македонскиот писател Александар Прокопиев е гостин на 12-то издание на Саемот на книгата и книжевниот фестивал на автори „Врисок“, кој ќе се одржи во...