Ознака: референдум

Избори со изглед на референдум

Францускиот и франкофонскиот печат по подолг временски период повторно се заинтересираа за случувањата во Македонија, поточно за претседателските избори, кои ги опишаа како „избори...

Референдум за „Иловица“, уставните измени во Собрание за две недели –...

Денеска се одржа седница на Централниот одбор на СДСМ, онлајн, преку дигитална платформа. Членовите на Централниот одбор дискутираа за повеќе актуелни теми и се...

Референдум во Швајцарија

Усвоени општ данок за компаниите и закон за климата Во Швајцарија во неделава што измина се одржа референдум на кој беше усвоен општ минимален данок...

Вучиќ за барањата на опозицијата: Сакате на референдум за Косово? Одиме...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека е подготвен, доколку опозицијата бара неговиот легитимитет да се провери на референдум, да се излезе на референдум,...

Словенија оди на референдум

Аналитичарите сметаат дека претстојниот референдум има посебно значење, бидејќи успехот на референдумот би бил значајно поместување во политичкиот развој на Словенија на уште повисоко...

Иницијативите за референдум и промената на Уставот се суверена одлука на...

Иницијативите за референдум и прашањето за промена на Уставот се суверена одлука на земјата, вели евроамбасадорот Дејвид Гир, но порачува фокусот да биде ставен...

Џафери: Моите одлуки за иницијативите за референдум се исправни

Имајќи ги предвид моите шест пратенички мандати и ова искуство како претседател на Собранието во втор мандат, функција која првенствено подразбира преземање одговорност, немам...

Референдумското прашање на Левица може да создаде проблем, смета Џафери

Начинот на кој е поставено референдумското прашање иницирано од пратеникот на политичката партија Левица, Димитар Апасиев, може да создаде проблем во понатамошната постапка, изјави...

Џафери ја врати иницијативата на Апасиев за референдум

Барањето за одржување референдум поднесено од политилката партија Левица не е подготвено во согласност со Собранискиот деловник, а прашањето е несоодветно поставено, смета претседателот...

Британскиот Врховен суд ќе го разгледува правниот основ за нов референдум...

Британскиот Врховен суд денеска ќе ја разгледа законитоста на обидот на Шкотска следната година да одржи нов референдум за независност, без согласност на владата...