Ознака: референдум

Мицкоски прво да ја види во Парламент, па ќе ја коментира...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска не сакаше да ја коментира иницијативата за референдум на Левица, посочувајќи дека својот став ќе го каже откако...

Апасиев ја поднесе иницијативата за референдум до ДИК: Народот треба да...

Лидерот на Левица Димитар Апасиев денеска ја поднесе Иницијативата за референдум до Државната изборна комисија. - Денес Левица поднесе предлог за поднесување граѓанска иницијатива за...

Да не дозволиме да се скине кај Македонија

Растегнатата „гума“ на меѓународното право Геополитичките анализи констатираат дека „растегливата гума на меѓународното право доаѓа до точка на кинење токму сега“. Многу елементи и досега...

Проруските власти прогласија победа, за Зеленски референдумите се фарса

Проруските власти во три украински региони прогласија победа на илегалниот референдум за присоединување со Русија. Москва организираше референдум во четири окупирани региони, што Украина,...

Македонскиот народ еднаш веќе одлучи референдумски за суверена Република Македонија

Суверено право на секоја држава е не само да склучува и да раскинува договори, туку и со акт да воспостави или да раскине дипломатски...

Собранието е должно да распише референдум по сите прашања доколку предлагачи...

И ВМРО-ДПМНЕ и Левица создаваат погрешна практика: не се прави референдумско прашање по волја на претседателот на Собранието или парламентарното мнозинство, СО КАЛКУЛАЦИИ ДАЛИ...

Експресен македонски воз до Брисел (со попатна станица во Киев)

Јас не разбирам зошто токму сега и токму вака се иташе да се прифати еден недостоинствен и несозреан предлог, неправедно наречен „француски предлог“, а...

Спротивставувањето од Западот не ги спречи руските референдуми во Украина

Во украинските региони под руска контрола утрово почна гласањето на референдум за приклучување кон Русија, пренесе Бета. Бројни западни лидери остро ги осудија најавите...

НАТО ги смета руските референдуми за ескалација на војната, а за...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ја коментираше најавата за референдум во окупираните делови на Украина. Плановите за референдуми за формално приклучување кон Русија...

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата на Левица за референдум

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја поддржи иницијативата на Левица за референдум, рече денеска партискиот лидер Христијан Мицкоски. Одговорајќи на новинарски прашања по посетата на општина Штип заедно...