Ознака: референдум

Британскиот Врховен суд ќе го разгледува правниот основ за нов референдум...

Британскиот Врховен суд денеска ќе ја разгледа законитоста на обидот на Шкотска следната година да одржи нов референдум за независност, без согласност на владата...

Џафери сѐ уште ја чека иницијативата за референдум од Левица

Претседателот на Собранието Талат Џафери сѐ уште не ја примил Иницијативата за одржување на референдум од Левица, соопшти неговиот Кабинет. - До овој момент претседателот...

Ако Џафери се осмели да глуми уставен судија ќе го блокираме...

Политичката партија Левица вчера до Собранието ја поднесе граѓанската иницијатива за покренување задолжителен и дополнителен референдум на државно ниво на референдумско прашање „Дали сте...

Апасиев ќе го поднесе барањето за референдум до Собранието

Претседателот на „Левица“ Димитар Апасиев денеска ќе го предаде барањето за покренување задолжителен и дополнителен референдум на државно ниво до архивата на Собранието. Тој на...

Југоисточна Украина клокоти светот баботи

Што се случува по одлуката на Кремљ за анексија на четирите региони Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје Подготвил: Mарјан Велевски За припојувањето на украинската територија кон...

Годишнината од спорниот референдум ги изнесе каталонските сепаратисти на улиците

Илјадници Каталонци синоќа повторно излегоа на протест за одвојување на оваа покраина од Шпанија, на денот кога пред пет години беше организиран референдумот за...

Дали сте за Итар Пејо или за Насрадин-оџа?

Што е заедничко со референдумите, кои станаа тренд на глобално и на домашно ниво, и насловот на денешната колумна. Веројатно, само прашалникот на крајот...

Зеленски ѝ се закани на Русија со остар одговор ако ги...

Украинскиот претседател Владимир Зеленски денеска ја предупреди Русија дека следи „многу остар“ одговор од Киев доколку Москва анектира четири украински региони по референдумите одржани...

Референдумско „за“ за приклучување кон Руската Федерација

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ ОД РЕФЕРЕНДУМОТ ВО ЧЕТИРИТЕ РЕГИОНИ ВО УКРАИНА: ДОНЕЦК, ЛУГАНСК, ЗАПОРОЖЈЕ И ХЕРСОН Подготвил: Mарјан Велевски Властите во четири региони на Украина во кои беше...

Нов обид за референдум

Левица ја поднесе предлог-иницијативата за референдум до ДИК и најави собирање 150 илјади потписи како поткрепа. Референдумското прашање по кое треба да се изјаснат...