Ознака: Ресен

Трипуновски: Јаболкото во Ресен ќе остане неоткупено заради големиот увоз на...

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски денес е во работна посета на Ресен каде што оствари работни средби со овоштарите од...

По четврти пат одекнаа „Детски гласови“ во Ресен

Традицијата продолжува На 30 септември, на убавиот празник во чест на светите маченички Вера, Нада и Љубов и мајка им Софија, во Ресен се одржа...

Притворен и обвинет ресенчанец под сомнение дека силувал 6-годишно девојче

Под сомнение дека силувал шестгодишно девојче, жител на Ресен денеска доби протвор од 30 дена и против него е отворена истрага по пријава за...

Поетската манифестација „Детски гласови 2022“ и промоција на истоимената збирка...

На 24 септември во Ресен Здружението за граѓанска иницијатива во културата „Жар Преспа“ од Ресен, оваа година по трет пат ја организира детската поетска манифестација „Детски...

Приведено едно лице за предизвикување на пожар во ресенско

Полицијата уапси едно лице за предизвикување пожар во селото Лева Река, Ресен. Според информациите од полицијата, уапсен е К.С. од с.Лева Река поради постоење основи...

Се обновува патот Ресен – Охрид

РЕСЕН Неодамна започна обновата на патниот правец Ресен - Охрид, од делницата од Отешево до приклучувањето на патот Охрид - Св. Наум, преку националниот парк...

Единаесет агрометеоролошки станици во Пелагонискиот Регион

РЕСЕН Единаесет агрометеоролошки станици се поставени на отворени земјоделски обработливи површини во пелагонискиот плански регион за подобрување и осовременување на земјоделското стопанство. Ова ќе овозможи...

Малолетници сквернавеле гробови во Ресен и се снимале за „Тик-ток“

Полицијата повика на разговор три малолетни лица во Ресен осомничени дека сквернавеле гробови и се снимале за „Тик-ток“. Според информациите од МВР, денеска полицијата идентификуваа...

„Ауди“ удри во 57-годишна жена во Ресен

Вчера во 13.25 часот во Ресен на улицата „29 Ноември“, возило „ауди“ со ресенски регистарски ознаки, управувано од Т.А.Б.(31) од селото Асамати, удрило во...

Царовска: Феријалната пракса е клучна

Феријалната пракса е клучна за да може средното стручно образование да има квалитет. Дадовме можност сите училишта кои поради пандемијата не можеа да ја...