Ознака: резултат

Дали попладневната дремка е корисна или штетна

Многумина претпоставуваат дека брзата дремка на средината на работниот ден ќе резултира само со поголема исцрпеност, но дали е навистина така? Резултатите од новото истражување...

Резултат од политиките на централните банки: Бавен пад на инфлацијата, брз...

Kаматните стапки ќе останат повисоки од очекувањата, значи нема прекин во војната на економистите Сè додека инфлацијата беше висока, економистите се бореа да откријат од...

За врвен спортски резултат е потребен висок степен на клупска организираност

Металург е еден од најуспешните клубови во историјата на карате-спортот во Македонија, постигнувајќи многу историски резултати, првпат остварени токму од натпреварувачи репрезентативци на Металург....

Како против инфлацијата

Инфлацијата е резултат на случувањата во економијата генерално. Она што можеме да го направиме на домашен план е внимателност во водењето на политиките, особено...

Инфлацијата чекори кон двоцифрен резултат

Економските аналитичари предупредуваат дека претстои период кога, поради очигледните причини, со право ќе можеме да очекуваме натамошно зголемување на стапката на инфлација, што ќе...

Палтриниери плива кон историски олимписки резултат

Ниту еден спортист досега не освоил златни олимписки медали во трки во базен и на отворена вода на едни ЛОИ, а тој во Токио...

Приказни од самоизолациjа

Во моето ателје сум сам со својата работа Откако се воведоа мерките за превенција од ширење на вирусот и образовните институции се затворија, јас и...

Бугарската свест кај Македонците е резултат на бугарската пропаганда

Во 1890 година Стева Ј. Радосављевиќ ја објавил книгата „Историја Бугаризма, народност и језик Македонаца“. Според авторот, бугарската пропаганда во Македонија се служела со...

Аплаузите од публиката поважни од конечниот резултат

Во последниот натпревар пред домашната публика во групната фаза во Лигата на шампионите, Металург загуби од дански Силкеборг, со 29-33 Ракометарите на Металург немаа сили...

Брестовац: Можеме да му парираме на Татран

Татран е добра екипа, но не е од врвот на европскиот ракомет. Ќе се обидеме да им ја неутрализираме играта и да не дозволиме...