Ознака: Регулаторна комисија

Се намалува цената на парното греење за деловните корисници во Скопје

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) ја намали цената за парното греење за 35 проценти за сите деловни корисници во град Скопје. Ова, како што...

Зајакнување на електроенергетската мрежа на Македонија и енергетската ефикасност

Во 2023 година бевме сведоци на драматично зголемување на инвестициите во обновливи извори на енергија во Македонија, скок што дури го надминува растот што...

Укината мрежарината за предавање вишок струја од обновливи извори

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги го укина надоместокот за мрежарина при предавање на вишокот произведена електрична енергија од обновливи извори, како што...

ЕСМ: Одлуката на Регулаторна е на линија со нашите заложби корекцијата...

АД ЕСМ го поздравува фактот што Регулаторната комисија за енергетика одлучи покачувањето на цената на електричната енергија да биде во минимални рамки и едноцифрено....

Одземени лиценците на две компании за трговија со мазут и „евродизел“,...

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлуки со кои им ги одзеде лиценците на трговците на големо: „Пертинакс“ ДООЕЛ Скопје во...

Регулаторна отпочна постапка за одземање лиценци на четири компании за трговија...

Регулаторна комисија за енергетика и водни услуги отпочна постапка за одземање на лиценци на трговците на големо РКМ ДООЕЛ Скопје, Супертрејд ДООЕЛ увоз-извоз Скопје,...

РКЕ предлага повеќе граѓани да добиваат финансиска помош за сметките за...

Стартува дефинирањето на принципите врз основа на кои ќе се прошири постојната листата на ранливи потрошувачи со цел да се намали енергетската сиромаштија. Регулаторната комисија...

Бензините поскапуваат за еден, а дизелот за половина денар

Регулаторната Комисија за енергетика објави дека во согласност со методологијата што ја користи за пресметка на цените на горивата, од вечерва на полноќ малопродажните...

Се бара итно повлекување на одлуката за поскапување на струјата

Група синдикати и здруженија побараа од Регулаторната комисија веднаш да ја повлече Одлуката за поскапувањето на струјата. Зад барањето стојат Синдикат на македонската дипломатска служба...

Поскапуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат за 1,5, 2 и 2,5 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...