Ознака: ранливи категории

Со антикризните мерки повеќе приходи во тек на зимата за ранливите...

Со антикризните мерки што се подготвуваат се разговара да има повеќе приходи во текот на зимскиот период особено во семејствата со ранливи категории граѓани,...

Бектеши најави нови мерки за ранливите категории граѓани

Министерството за економија ќе донесе мерки кои ќе бидат во корист на граѓаните, посебно на тие категории на граѓани кои имаат најголема потреба. Во...

Финансиска поддршка на ранливите категории за справување со енергетската криза

Собранието попладнето со 70 гласа „за“, ниту еден воздржан или против, го усвои Предлог-законот за финансиска поддршка на социјално ранливи категории граѓани за справување...

Заев: Со отписот на камати опфатени се 150 илјади лица од...

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција, во присуство на вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, министерот за финансии Фатмир Бесими и министерот за правда...

НЛБ Банка донираше лаптопи за училишта и ученици од социјално ранливи...

НЛБ Банка како компанија е континуирано посветена на обезбедување поддршка во општествено одговорни активности особено кај најранливите категории. За време на ковид-кризата која нѝ...

Бесими: Од идниот месец ќе се исплаќаат по 6.000 денари за...

Законските измени за 22 мерки од вкупно 31 мерка од Четвртиот пакет, кои се во надлежност на Министерството за финансии, се веќе донесени или...

Ковид-19 најризичен за постарите лица, почитувањето на мерките за заштита од...

Ковид-19 е акутна респираторна болест предизвикана од САРС КоВ-2 вирусот што предизвикува поголема смртност кај лица на возраст од над 60 години и кај...

За викенд мобилни тимови ќе им помагаат на граѓаните од општина...

Во контекст на правилно спроведување на мерките и препораките за заштита, превенција и спречување на ширење на коронавирусот ковид-19, Општина Кисела Вода обезбеди мобилен...

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории е предвидено во работната верзија на Законот за платежни услуги и платни системи што го подготвува Министерството за...