Ознака: психијатриска болница

Финансиите остануваат главен проблем во борбата против тортурата и нехуманиот третман

Препораките за борбата против тортура и нехуман третман во Казнено-поправните установи и Психијатриските болници од година в година се исти, а главен проблем остануваат...

Меџити: Нема да дозволам нехумано однесување со пациенти, одблиску ќе ја...

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити се сретна со Салка Абдуловска, мајка на 17 годишното момче за кое излезе информација дека било несоодветно третирано...

Хелсиншки комитет и МЗМП: Шокантни се сознанијата дека луѓето се изложени...

По вчерашните обвинувања од родител за нехуманиот третман на 17-годишното момче со аутизам во Психијатриската болница во Демир Хисар, денеска со реакција излегоа и...

Народниот правобранител ќе поведе постапка за Психијатриската болница во Демир Хисар

Институцијата Народен правобранител ќе работи на случајот со 17-годишникот со аутизам, за кој медиумите објавија дека имал нехуман однос во Психијатриската болница во Демир...

Пациент натепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Вработен во Психијатриската болница Демир Хисар бил нападнат од пациент додека бил на работното место. „ На 25.10.2021 во Полициската станица Демир Хисар, лекар од...

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот работник починал во собата за дежурни...

Шестмина пациенти во психијатриската болница „Бардовци“ позитивни на коронавирус

Шестмина пациенти во психијатриската болница „Бардовци“ се позитивни на коронавирус. Директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, Александар Стојанов вели дека овие пациенти се...

Приведен бегалец од Психијатриската болница во Негорци

Во 00.20 часот во Полициската станица Радовиш бил приведен С.П.(33) од с.Подареш, Радовишко, по кого била распишана потерница поради бегство од Психијатриска болница Негорци....

Ги врзал сопругата и ќерката, па ги однел во психијатриска болница

Шеесет и петгодишен маж од Крушево ги врзал неговата 27-годишна ќерка и неговата сопруга (52), по што насилно ги внел во неговото патничко возило...