Ознака: протестите

Без поигрување со младината и со иднината

Наспроти декларираните позиции од сите чинители во државата за значењето и важноста на младината и студентите, загриженоста поради т.н. процес на одлив на мозоци,...

Протестирам за протестите!

Правда не се добива насила, со насилство. Не се добива со удар по државата, по новинарите и, општо, по народот. Правдата умира кога ја...

Антикорона-протестите се шират како и вирусот

Изминативе недели во повеќе држави во Европа, Јужна Америка, но и во Азија се одржаа антикорона-протести против државните рестриктивни мерки за справување со пандемијата....

Не стивнуваат протестите во Белорусија

Низ улиците на Белорусија веќе петти ден продолжуваат протестите против изборните резултати од претседателските избори одржани минатиот викенд, на кои победи актуелниот претседател Александар...

Кој стои зад протестите во Белорусија

Според познавачите на состојбите, во моментов е нејасно како ќе се развива натаму состојбата во Белорусија. Тие се поделени во размислувањата за кризата во...

И протестите се шират за време на епидемијата

Паралелно со намалувањето на мерките за ограничено движење во земјите од регионот, расте и незадоволството на граѓаните, кои со различни поводи и причини организираат...