Ознака: проверка

УЈП: Рокот за потврда или корекција на годишната даночна пријава за...

Граѓаните треба да извршат увид во Годишните даночни пријави за 2022 година што Управата за јавни приходи ги постави на корисничките профили во „е-Персонален...

Централниот регистар побарал проверка на имињата на сите 17.000 регистрирани здруженија

Централниот регистар до новоформираната Комисија за употреба на историските имиња во рамки на Министерството за правда, доставил иницијатива за проверка на имињата на сите...

Најголем дел од денешните дојави за бомби во училиштата – лажни,...

Во текот на денешниот ден добиени се дојави за поставени експлозивни направи 17 основни и 22 средни училишта во Скопје и во осум основни...

Визуелната проверка на сертификатите за вакцинација не претставува злоупотреба на личните...

Ако се врши само визуелна проверка на сертификатите за вакцинација при влез во угостителски објект, семинар, веселба, културен или спортски настан, нема повреда на...

Две лица фатени со оружје на „Илиндеска“ во Скопје

Кај две лица при проверка на нивните автомобили на булеварот Илинден во Скопје биле пронајдени пиштоли што ги поседувале без дозвола. Според информациите од скопското...

Полицаец при проверка на пиштолот испукал еден куршум во канцеларија

Полицаец од Тетово при проверка на службениот пиштол испукал еден куршум во канцеларијата. Во инцидентот нема повредени. Според информациите на МВР, вчера околу 10.30 часот...

Закерберг се вмеша во спорот помеѓу Трамп и „Твитер“

Во интервју за Фокс Њуз, извршниот директор на „Фејсбук“, Марк Закерберг ја  критикуваше социјалната платформа Твитер за одлуката да обележи два твита на американскиот...

Со бензин го полеале и го запалиле возилото откако ги сопрела...

Жители на Крива Паланка со бензин го полеале и го запалиле возилото откако ги сопрела полицијата за да изврши проверка. Ккао што информира МВР,...

Засилен надзор и проверка на храната

Од Агенцијата за храна и ветеринарство препорачуваат граѓаните да внимаваат при приготвувањето храна од животинско потекло, бидејќи коронавирусот може да се пренесе и преку...

Со проверка на фактите против дезинформациите

Организациите за проверка на факти не треба да се фокусираат само на борбата против лажните вести. Тие треба да ги идентификуваат и изворите на...