Ознака: поштенска марка

Специјалната поштенска марка „За луѓето се работи“ ќе сведочи за македонското...

Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи и директорката на Пошта на Македонија, Бујаре Абази, денес промовираа поштенска марка издадена по...

Промовирана нова поштенска марка за 30 години од независноста на Македонија

Во „Пошта на Македонија“ денеска беше промовирана нова поштенска марка за 30-години од независноста на Македонија. Премиерот, Зоран Заев, рече дека е убеден дека...

Промовирана поштенска марка посветена на 20-годишнината од Охридскиот договор

Поштенската марка посветена на 20-годишнината од Охридскиот договор беше промовирана денеска од страна на македонска „Пошта“. Поштенската марка е издадена во тираж 6.000 примероци,...

Поштенска марка и златна монета со ликот на Блаже Конески

Во чест на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески, 2021 година е посветена на великанот на македонската култура, со што нашата земја и официјално...

Грета Тунберг доби поштенска марка

Шведската тинејџерка и активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, ќе се појави на поштенска марка што ќе биде издадена утре во нејзината...

Промоција на поштенска марка за 25-годишнината од дипломатските односи со САД

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи заедно со помошник државниот секретар Филип Рикер, амбасадорката Кејт Мари Брнз, кои беа вклучени преку видео-конференциска врска и...

Рок-групата „Квин“ ќе се појави на поштенски марки во Велика Британија

Рок-групата „Квин“ ќе се појави на 13 дизајнирани поштенски марки од јули, за што гитаристот Брајан Меј за „Гардијан“ изјави „станавме национална институција“. Тие се...

Протестна нота и од БиХ поради марката со „Голема Хрватска“

Министерството за надворешни работи на Босна и Херцеговина испрати протестна нота до македонската амбасада во Босна и Херцеговина заради спорната поштенска марка со мапа...

„Македонски пошти“ ја повлекоа спорната марка

АД „Пошта на Северна Македонија“ отпечати поштенска марка за 9 мај – Денот на Европа и Денот на победата над фашизмот, со карта во...

Промовирана поштенската марка со папата Франциск

Во пресрет на утрешната посета на папата Франциск, во Собранието денеска беше промовирана поштенска марка „Прва посета на Папа во Република Северна Македонија“. -Како што...